Létrehozva: 2023.09.29.

Ez a nap híre: így spórolhatsz havi 60 ezer forintot!

Egy átlagos magyar évente nagyjából 65 kiló élelmiszert dob a kukába, pedig egy kis odafigyeléssel akár hatvanezer forintot is megspórolhatnánk.

Az ENSZ szeptember 29-ét élelmiszer-pazarlás elleni világnappá nyilvánította. Ez a nap arra figyelmeztet bennünket, hogy hatalmas mennyiségű élelmiszert dobunk ki a kukába. A számok megdöbbentőek: évente országosan 1,8 millió tonna, míg fejenként 65 kilogramm ételt dobunk a szemétbe. A rideg valóság az, hogy egy felnőtt ember évente nagyjából a testsúlyával megegyező ennivalót dob ki, ami nagyjából 60 ezer forint értéknek felel meg. Ennyi erővel az ablakon is kidobhatnánk ezt a pénzt…

Ablakon kidobott pénz a pazarlás. Fotó: Shutterstock

Lapunk a járókelőket is megkérdezte, mire költenék a megspórolt 60 ezer forintot. A legtöbben ételre és a megélhetésre költenék, de akadnak, akiknek színházjegyre vagy valamilyen gyógykészítményre jönne jól a hatvanezer forint:

Íme néhány spórolási tipp

A legtöbb kidobott étel maradék: ránk száradt pékáru, fonnyadt zöldség és gyümölcs. Ez a pazarlás kis odafigyeléssel visszaszorítható. A tudatosság forintokban mérhető.

  • Érdemes kevesebbet vásárolnunk, kevesebbet szednünk vagy épp kisebb adagot lefőznünk.
  • A romlandó ételeket még idejében a fagyasztóba vagy a hűtőszekrénybe kell tenni.
  • Akár fotó is készíthető a fridzsider tartalmáról, hogy vásárláskor fel tudjuk mérni, valóban szükség van-e az adott termékre.
Open,Refrigerator,Filled,With,Fresh,Fruits,And,Vegetable
Az átlátható hűtőszekrény fél siker. Fotó: MakeStory Studio
  • Érdemes megfontolt bevásárlólistát készíteni.
  • Át kell gondolni, hogy az akciós termékre valóban szükség van-e, és elfogy-e a nagyobb kiszerelés.
  • Aranyszabály, hogy éhesen nem megyünk boltba!

Nyugodtan kifőzheti a lejárt száraztésztát

Sokan még az ehető élelmiszereket is kidobják csupán azért, mert félreértelmezik a csomagoláson feltüntetett időpontokat. A fogyaszthatósági idő például egy felvágottnál valóban azt jelenti, hogy a lejárat után az élelmiszer elfogyasztása már nem biztonságos, ám a minőségmegőrzési idő lejárta után biztonsággal fogyaszthatók az ételek. A száraz tésztát, rizst, lekvárokat, olajokat megfelelő tárolás mellett nyugodtan elfogyaszthatjuk a minőségmegőrzési idő lejárta után is, mert az csak azt jelenti, hogy a minőséget szavatolja a gyártó az adott időpontig.

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek