Rettegés és félelem a Tisza pártban

POLITIK
Létrehozva: 2023.09.16.
Módosítva: 2023.09.16.

Mennyibe kerül idén egy különóra és mi az egészséges óraszám ezekből?

Akár muszájból, akár kedvtelésből járna a gyermek fakultációra, a szülőknek nem árt két dologgal tisztában lenniük. Ezek ára is sokat emelkedett és heti pár különóra még egészséges, ennél több nem biztos, hogy az. Íme a részletek!

A tanítás utáni különóra a gyermekek álma vagy épp rémálma, ha készségfejlesztésről van szó. Sokan járnak valamilyen korrepetálásra vagy például sportolni, nyelvet tanulni vagy újabban programozást tanulni. Mennyibe kerülnek most ezek a különórák és hány ilyen iskolán kívüli elfoglaltság az ideális? Most kiderül!

meleg, hőség, nyár, kánikula, rekord, strand, medence, gyerek, különóra, úszásóra, úszás
Hány különóra az ideális és mennyit kell értük fizetni? Fotó: Juan Salamanca / Pexels

Sok gyerek jár különórákra

A magyar szülők jelentős része járatja valamilyen különórára a gyermekét, legyen az edzés, nyelvóra, korrepetálás, vagy programozóiskola- derül ki a Pénzcentrum felméréséből. A fővárosi szülők 74,8, a Pest vármegyeiek 65 százaléka járatja különórára a gyerekét, Heves vármegyében ez az arány 37,2 százalék, Békésben 37,3 százalék, Somogyban pedig 41 százalék.

Hány különórára járjon a gyermek?

A pénzen kívül az is fontos kérdés, hogy a gyermekek szabadidejének mekkora részét érdemes vagy szabad egyáltalán különórákkal lekötni. Arról, hogy mennyi az ideális mennyiségű különóra, a kulonoraim.hu-nak nyilatkozó gyermekpszichológus úgy nyilatkozott: a szabadidő a tanulás, a fiziológiai szükségletek és a szociális kötelezettség után fennmaradó időegység. Egy kisiskolás gyermek esetében nagyjából ennyi van ebből:

  • iskolai tanulás: 25%
  • otthoni tanulás: 8%
  • fiziológiai szükségletek (evés, ivás, alvás): 42%
  • szociális kötelezettségek (családi programok, bevásárlás, hazaút az iskolából, stb.): 12,5%
  • szabadidős tevékenység: 12,5%

Ebből egyértelműen kiderül, hogy egy kisiskolás effektív pihenéssel naponta nagyjából 3 órát tölt. Ebből a három órából vesszünk el, amikor különórára járatjuk. Amennyiben a gyermek mégis szívesen megy (vagy muszáj neki), akkor hetente egy-két, maximum három alkalom és maximum két -féle különóra az ajánlott.

Ennyibe kerültek tavaly a különórák

2021-hez képest 2022-ben 20-40%-os volt az edzések, nyelvórák, korrepetálások és speciális fejlesztések drágulása. Elsősorban a sportfoglalkozások árait emelték meg akkor. Egy fejlesztő mozgásterápia például 44.000 forintba került tavaly (8 alkalom), a kosáredzés 10.000 forintot vitt el havonta, a tollaslabda edzés pedig 2500 forintot alkalmanként. Az úszóedzés havidíja 19.000 forint volt (10 alkalom), de volt ahol 35.000 forintot is elkértek havonta. Az akrobatikus rock and rollért 15.000 forintot, a falmászóedzésért pedig 6000 forintot kellett fizetni. Az egyéni korrepetálásért, különórákért 4-6000 forintot kértek óránként, a középiskolai felvételi előkészítőkért pedig 60-100.000 forintot - számolt be a tavalyi árakról az Index.

 

különóra, lovaglás
Sokat drágultak a különórák. Fotó: Ripost

Ennyibe kerül idén egy különóra

Idén a legtöbbet a fővárosi angol- és matekórákért kell fizetni. Ezt követi a német, spanyol, magyar nyelv és irodalom, illetve az általános korrepetálás tárgyak. Ezek ára csoportos órákon valamivel olcsóbb, de aki a magánoktatást választja, annak borsosabb árat kell kipengetni: az óradíjak átlagosan 5-6000 forint körül vannak, de egy jobb magántanár akár 12.000 forintot is elkérhet alkalmanként. A csoportos edzések, a tömegsport minimum havonta 5000 forintos kiadást jelent, a nyelviskolák díjai is 15%-ot emelkedtek tavalyhoz képest, akik pedig valamilyen programozókurzusra íratnák be a gyermeküket, azok havonta 15-20 ezer forinttal számoljanak.

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek