tóth gabi
Éva néni élettörténetét több, mint 40 ezren követik a TikTokon. A 97 éves özvegyasszony életmentő műtétje után az unokája úgy gondolta, a TikTok életcélt jelenthet számára.
A TikTok nem csak a fiataloké. A 97 éves Kovács Attiláné, Éva néni életbölcsességeit több, mint 40 ezren követik és legnépszerűbb videója a milliós nézettséget is meghaladja.
Az "eletmese97evem" nevű csatornát Éva néni unokája J. Kovács Judit hozta létre, hogy életcélt adhasson nagymamájának a műtétje után.
A nagymamám egy rosszullét nyomán pár napos sürgősségi kórházi tartózkodás során aláírta a pacemaker behelyezését, amire később nem emlékezett. Csalódás volt amikor rájött, hogy 97 év után még nem kerülhet nyugalomba, hanem adott esetben egyre jobban kiszolgáltatottá válhat, mindemellett céltalannak is érezte magát, nem véletlenül várta már teljes békében a másvilágra költözést
- kezdte a Ripostnak Éva néni unokája. "A TikTok csatorna részemről egy próba volt, hátha célt talál benne és erőt tud belőle meríteni, hogy a videói motiválnak másokat. Ezt a célt nem töltötte be a csatorna, nem lett tőle motiváltabb; továbbra is az töltené el boldogsággal, ha szépen az otthonában örökre elaludhatna. Egy sokkal fontosabb célt azonban találtunk. Ha nincs pacemaker, nem indul a videósorozat, és nem ismerjük meg azokat a nehéz éveket, amikről régen könyvet szeretett volna írni."
Az özvegyasszony számos veszteséget élt meg, de sose adta fel. Két fia, három unokája, nyolc dédunokája született.
Tizenhat évesen az első szerelmét a háború ragadta el tőle.
Megjött a behívó. Az utolsó éjszakát vele töltöttem és az ő családjával. Ennyire elismerték és pártolták a mi szerelmünket. Megengedték, hogy én kísérjem ki a Keletibe, ahogy ment fölfelé a lépcsőn én lent állva követtem a tekintetemmel. Szörnyű megérzésem volt, amit hangosan magam elé mondtam: "Sosem látom többé!" Így lett. Sose láttam többé
- mesélte Éva néni.
Éva néni nem csak a szerelmét, a szüleit is a II. világháború miatt veszítette el. Zsidó származásuk miatt édesapját munkaszolgálatra vitték a Don kanyarhoz, édesanyját pedig deportálták; bátyjával túlélték az üldöztetést. Éva néni 17 évesen kilenc hónapon át bujkált hamis papírokkal, hogy ne vigyék el, mint a szüleit. A háború végén férjhez ment és a házassága 63 évig tartott.
Éva néni szerint a hosszú élet adottság kérdése; mindemellett nincs káros szenvedélye, rendszeresen úszott és változatosan étkezik.