tóth gabi
200 ezer napelemes háztartást riogat alaptalanul a baloldal.
Továbbra is megéri a háztartások számára a napelemes rendszer – derül ki az Energiaügyi Minisztérium (EM) több korábbi és friss közleményéből. A 2024. január elsejétől hatályos uniós rendelkezésekhez igazodó hazai szabályozás fő elemeinek fimomhangolásán az érintett családok érdekei figyelembe véve dolgozik - közölte a minisztérium.
Az előkészületben lévő változások lehetővé teszik valamennyi beruházás megtérülését, a szakmai egyeztetések folytatódnak.
A baloldal ezzel szemben azzal riogat, hogy a tervezett elszámolási szabályok változása miatt soha nem térülnek meg a beruházások. Ettől az álláspontjuktól visszaléptek, de az emberek hergelése egyfolytában tart. Ismeretes, hogy egy uniós rendelkezés 2024-től kötelezi a tagállamokat a bruttó elszámolás bevezetésére. Ennek a részleteiről már 2017-ben tárgyaltak az EP-képviselők, és a baloldal akkori képviselői is egyetértett vele, köztük például Molnár Csaba, Meszerics Tamás és Niedermülle Péter.
Miről van szó?
A brüsszeli előírás értelmében szakítani kell az éves szaldó elszámítási rendszerrel, amiben a napelemes rendszert működtető háztartások évente egyszer kifizetik azt a különbözetet, amennyivel több villamos energiát használtak az országos hálózatból, mint amennyit abba juttattak a napelemrendszerükkel. Ha több áramot termeltek, mint amennyit felhasználtak, akkor pénzt kapnak vissza. Az éves elszámolás nagyon leegyszerűsítve, torzan tükrözi a piaci folyamatokat. Ám kényelmes, az pedig kedvez a háztartásoknak, hogy a vételezett áramért hatósági árat kell csak fizetniük. Az EU azonban pontosabb rendszert vár el, továbbá olyat, amelyben a háztartások reális árat kapnak az áramukért –írta korábban Világgazdaság. Az éves szaldóelszámolás rendszere ennek csak részben felel meg, ezért újra van szükség helyette.
Itt jön képbe a minisztérium által korábban említett finomhangolás. Jelenleg 5 forintért veszi át az áramot az energiaszolgáltató, a lakosságnak pedig 36 forint a rezsicsökkentett ár. Vagyis a „finomhangolás” egyik eleme feltehetően a reálisabb átvételi ár lesz, másik eleme pedig a többletfogyasztásért fizetendő ár. E kettő különbségének függvényében lehet majd pontosabban kalkulálni a napelem-beruházás megtérülési idejét, amit jelenleg 8-10 évre tesznek. Az is valószínű, hogy a piaci energiaárak továbbra is magas szinten maradnak, és az uniós környezetvédelmi szabályok a megújuló energiarendszerek bővítését támogatják.
Lantos Csaba energiaügyi miniszter a tihanyi Tranzit Fesztiválon közzé tett videójában arra hívta fel a figyelmet, hogy a korábbi rendszerekhez képest azok, akik szaldóelszámolást élvezhettek, a feltelepítéstől tíz évig változó szabályok mellett nem éves, hanem havi szaldóelszámolást alkalmaznak január 1-jétől. Aki újonnan telepít napelemes rendszert, annak bruttó elszámolása lesz.
Beszámolt arról is, hogy szeptemberben közzéteszi a kormány, hogy hol lehet újra napelemeket telepíteni a háztetőkre.
Ebben volt egy korlátozás, mert túl nagy ütemben bővült a napelempark Magyarországon, és úgy tűnt, hogy a hálózat nem mindenhol képes ezzel lépést tartani
– emlékeztetett. A kormány azóta beavatkozott, és időközben sok fejlesztés történt, aminek köszönhetően új lehetőségek nyílnak, így számos körzetben és számos településen lehet majd újra napelemeket telepíteni.
A kormány ennek jegyében a családok számára is minden támogatást meg kíván adni a napelemes rendszerek megtérülő telepítéséhez
- olvasható a minisztérium közleményében.