kulcsár edina
Osztatlan sikert aratott a séta terápia az idei Sziget fesztiválon.
A korábbi évekhez hasonlóan, idén is a helperek, vagyis az önkéntes elsősegély nyújtók vigyázzák a szigetlakók egészségügyi állapotát. Nem ez az egyetlen fesztivál, ahol magukra vállalják az őrangyal szerepet, szinte az összes hazai fesztiválokon ők látják el a balesetet szenvedő, lebetegedő, netán leittasodó vagy éppen drogtól kábult bulizókat. A Borsnak a Sziget egyik szakértő orvosa mesélte el, hány fiatalt kellett ellátni, illetve az is, hogy milyen bevált módszereket használnak.
„Mi 120 járőrrel érkeztünk idén a fesztiválra, akik különböző munkabeosztás szerint dolgoznak a nap 24 órájában. Ezek a helperek önkéntesek és legtöbbjük 16 és 28 év közötti. Érkezhet hozzánk bejelentés az OMSZ, a rendőrség vagy az operatív irányítóközpont irányából is. Amikor nincs éppen semmilyen beavatkozás, kifejezetten keressük azokat az embereket, akiknek segítségre van szüksége." – nyilatkozta a Borsnak Dr. Szeles Géza.
Szakember szerint az első naphoz képest, egyáltalán nem vadultak a fesztiválozó fiatalok.
Tegnap éjszaka körülbelül 50 beavatkozásunk volt, ennek a fele volt alkohollal kapcsolatos, de ez sem mérgezés szintű. Már a fehér hollónál is ritkább az olyan riasztás, amikor alkoholos vagy drogos állapotban kezd őrjöngeni valaki és ezért kérnek orvosi beavatkozást
– összegezte a Helperek szakmai vezetője, aki hozzátette, hogy az általuk kínált lelki segély szolgálatot viszont idén rendkívül sokan vették igénybe. Itt többnyire egy-egy fesztiválon történt szakítás, vagy családi nehézség volt a téma, amelyhez értő fülekre találtak a fesztiválozók.
Az önkéntesek vezetője szerint egyáltalán nem igaz az a sztereotípia, hogy a Szigetre csak drogozni járnak a fiatalok. Elmondása szerint ezen a fesztiválon sokkal nehezebb droghoz jutni, mint bárhol máshol a belvárosban, ugyanis nehezített a pálya a biztonságiőrök és rendőrök miatt.
Persze nem állítom, hogy nem volt dolgunk makonyarészeg és betépett figurákkal. Valójában tíz esetből kilencszer segített az általunk kifejlesztett „sétaterápia”, vagyis hogy egy kis mozgásra sarkaltuk a pácienst, akit végül a sátrába kísértünk és lefektettünk, vagy éppen a józanabb társaira bíztunk
– mesélte a doktor, és hozzátette, hogy a napi tíz-tizenöt olyan eset is volt, amikor a mentők segítségét kellett kérnünk, de ez a napi kilencvenezres látogatószám mellett elenyész.
Az igazságügyi szakértő korábbi tapasztalatai szerint úgy gondolja, hogy ez a szám a fesztivál közepén növekedni fog, ahogy szép lassan fárad majd az emberek szervezete.