kulcsár edina
A tavalyival közel megegyező számban történtek ilyen típusú bűncselekmények a fővárosban. Mutatjuk mely kerületekben és háztípusokban a leggyakoribb a betörés.
A főváros alaposan kiemelkedik az országos átlagból, ha betörésekről van szó. Az idei év első felében már 402 esetet regisztráltak a rendőrök. Ezekben a kerületekben történik a legtöbb ilyen típusú bűncselekmény.
A növekedés.hu a Budapesti Rendőr-főkapitányságtól megtudta: a fővárosban a regisztrált betörések száma az idei év első felében 402 volt. Tavaly ugyanebben az időszakban valamivel több: 444 betörés történt Budapesten. Ezek az adatok a már lezárt eljárások számáról adnak tájékoztatást-olvasható az oldalon.
A Prevenciós Bűnözés-Statisztikai Adattárában szereplő információk szerint Budapesten nem a rossz hírűnek elkönyvelt VIII. kerületben, hanem helyette a tehetősebb helyeken követik el lakosságarányosan a legtöbb betörést. Sok ilyen típusú bűncselekmény történik a II. az V., a VI. és a IX. kerületben.
Egy gyengébb zárat egy rutinos tolvaj úgy 15 másodperc alatt nyit ki. Sok bűnöző azonban nem is babrál az ajtóval, csak felfeszíti az egyik ablakot. Ha viszont rácsot látnak az ajtón, ablakon, vagy arra lesznek figyelmesek, hogy riasztó van felszerelve, esetleg forgalmas a lakás környéke és könnyű beleakadni egy szemtanúba, akkor inkább odébbállnak– derül ki az Országos Kriminológiai Intézet (OKI) egyik korábbi kutatásából.
A tolvajok leginkább a kertes házakat szeretik. Ezekben könnyebb nagyobb értéktárgyakra bukkanni, ráadásul a kétszintes ingatlanoknál esténként kevésbé kell tartani a bentlakóktól, mert a hálószobák általában az emeleten vannak. A mostani nyaralási időszakban ez az egyik kedvence a betörőknek, mivel ilyenkor rengeteg ház áll üresen.
Íme néhány tipp a tolvajok ellen