Létrehozva: 2023.08.27.

Gyógyszer készülhet a parlagfűből - megszólal a szegedi kutató

Javában tart a parlagfűszezon, amikor az allergiások ezerszer is elátkozzák ezt a gyomnövényt. Pedig olyan összetevő is van benne, amiből lehet, hogy hamarosan gyógyszer készül. A Szegedi Tudományegyetem kutatóját kérdeztük.

A Szegedi Tudományegyetem 2021-ben kezdte el kutatni a parlagfű jótékony hatásait, bekapcsolódva az ezzel kapcsolatos nemzetközi kutatásokba. Lapunk Dr. Csupor Dezső kutatót kérdezte, eddig milyen eredmények születtek.

A kétarcú parlagfű. Magát a növényt nem ajánlatos fogyasztani! Fotó: Getty Images/iStockphoto

„Olyan pozitív hatást, ami egy parlagfű allergiás számára előnyös, nem mutattunk ki. Sőt, olyan pozitív hatás, ami a növény fogyasztásával elérhető, olyan hatás sincsen" - szögezte le a kutató. Veszélyei viszont lehetnek, állatkísérletek során ugyanis vese- és agykárosító hatást is tapasztaltak. Ez azért fontos, mert elterjedt az a tévhit, hogy a parlagfű allergia a gyomnövény fogyasztásával megszüntethető. 

 - ismertette Dr. Csupor Dezső, az SZTE GYTK Klinikai Gyógyszerészeti Intézet vezetője, egyetemi docens.  

Találtak viszont a parlagfűben olyan összetevőt is, ami mérgező a ráksejtekre, ennélfogva van arra remény, hogy a rosszindulatú daganatos megbetegedések gyógyításában felhasználható lesz a gyomnövény.

- Az a rossz hírem, hogy ezek a daganatellenes vegyületek, amik a növényben valóban benne vannak, nem csak a daganatsejtekre mérgezőek, hanem a szervezet egészséges sejtjeire is veszélyesek. Ezért nem célszerű parlagfüvet fogyasztani szájon át, mert olyan sejtmérgeket tartalmaz, ami rendszeresen és nagy mennyiségben fogyasztva az emberre mérgező lehet. Mi olyan szempontból vizsgáltuk ezt a növényt, hogy vannak-e benne olyan vegyületek, amelyek tiszta formában vagy kémiailag kicsit módosítva felhasználhatók a gyógyászatban, és ilyen vegyületeket találtunk is.

 

Daganatellenes és gyulladáscsökkenő hatás

Persze a daganatellenes hatást nem úgy kell elképzelni, hogy a beteg egyen parlagfüvet és attól majd meggyógyul. 

 - mondta a Ripost kérdésére dr. Csupor Dezső, a Magyar Tudományos Akadémia doktora.  

Dr. Csupor Dezső. Fotó: Youtube

Hangsúlyozta: nem maga a növény, hanem a benne található egy-két vegyület az, ami majd gyógyszer alapanyagául szolgálhat a kutatásoknak köszönhetően.

- tette hozzá. 

A magyar kutatók parlagfűvel kapcsolatos eredményeit nemzetközi szinten is jegyzik és elismerik, de azt, hogy mikor lehet belőle valóban daganatellenes tabletta vagy csepp, egyelőre még senki nem tudja megjósolni. 

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek