kulcsár edina
Nem szereted a zsúfolt vízparti nyaralóhelyeket? Mutatunk olyan hazai csodákat, melyektől eláll a lélegzeted.
Egyre többen vannak, akik szabadságuk alatt szeretnék elkerülni a túlzsúfolt helyeket és olyan hazai vidékre vágynak, melyeket még nem kaptak fel, de tüneményesek. Ezekből most hármat mutatunk, ahová mindenképpen érdemes ellátogatni.
Juliánus-kilátó
A Hegyes-tető 482 méter magas csúcsán álló Julianus barát toronyból a Dunára, a Visegrádi-hegységre és a Börzsönyre is páratlan panoráma nyílik.
Zebegényből, vagy Nagymarosról nagyjából négy kilométert kell gyalogolni, hogy elérjünk a kilátóhoz.
Ám érdemes felmenni, hiszen a látvány meseszép. A Duna mellett a Visegrádi-hegységet, a távolban Vácot, sőt Szlovákiát is láthatjuk. Szemközt a Salamon-torony és Visegrád fellegvárának látványától nem tudunk majd betelni. Északi irányban a Börzsöny, sőt a Csóványos megmagasított kilátója is kivehető derült időben.
Az épület középső szintjén egy fedett helyiséget alakítottak ki, ahová behúzódhatunk a szél és az eső elől. Az Ázsiában kutató szerzetesről elnevezett, bástyára emlékeztető, kétemeletes kilátót a nagy múltú Encián Turista Egyesület építtette 1938-ban a 482 méter magas Hegyes-tetőre. Akkoriban a Szent Mihály-hegy tömbje turisztikai mintaterületként szolgált, ahol a természetjárók viszonylagos szabadságot élvezhettek a kor máshol jellemző viszonyaihoz képest, hiszen nappal járhatták a kialakított turistautakat, emellett többek közt padok, pihenőhelyek épültek számukra.
2011-ben az Ipoly Erdő Zrt. felújította a tornyot, azóta ismét biztonságosan látogatható. Csigalépcsője igen meredek és keskeny. Egész évben szabadon látogatható, ráadásul ingyen.
Paprikás patak
A patak Budapesten, Pesthidegkút Kővár városrészének külterületi részén ered. A Hármashatár-hegy délnyugati és a Vihar-hegy déli lejtőin lefolyó vizekből táplálkozik. A medre viszonylag rövid, egy szakaszon Gercse és Erzsébetliget városrészek határvonala mentén húzódik, ahol elhalad a műemlék gercsei romtemplom közelében, majd továbbhaladva beér Pesthidegkút történelmi településmagjába, Pesthidegkút-Ófalura.
A városrészen keresztülhaladva néhány kilométer után éri el a főváros határát és Solymár területére érkezik, ahol a Jegenye-völgy alsó szakaszán több kilométer hosszan kanyarog, előbb még befogadva délnyugat felől a Budaligeti-forrás pár száz méteres hosszúságú csermelyét. A turisták és helyiek körében egyaránt ismert Rózsika-forrás is itt fakad. A völgy túlsó végénél torkollik bele Solymár belterülete felől, nyugati irányból a Káposztás-patak, majd annak betorkollásától nem messze eléri és nyugati irányból megkerüli a solymári várat. Innentől már részben kiépített mederben, házak közt haladva éri el az esztergomi vasútvonal vágányait, nem messze a solymári vasútállomástól, majd a vasúti hídtól alig pár száz méterre az Aranyhegyi-patakba torkollik.
Solymári szakasza kedvelt és jól kiépített erdei kirándulóhely, ahol a Jegenye-völgy szurdokjában, közel a Rózsika-forráshoz egy, mintegy öt méter magas vízesés is található, amely a Budai-hegység egyetlen vízesése, s mint ilyen, a patak környékének egyik vonzereje.
Megyer-hegyi tengerszem
A Megyer-hegyi tengerszem és környéke az Aggteleki Nemzeti Park kezelésében álló egyedülálló volt malomkőbánya, nagy jelentőségű bányatörténeti és földtani, valamint a bányászkodás befejezése óta kialakult botanikai és zoológiai emlék, védett terület, Károlyfalván, Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyében.
A tó Sárospatak városa fölött elhelyezkedő 324 méter magas Megyer-hegy területén található. Bár a nevében szerepel a tengerszem, ez egy bányató, amelynek vize csapadékvíz, nincs köze a tengerszemek gleccservizéhez. Mélysége egyes helyeken a 6,5 métert is elérheti, a tavat körbevevő sziklafalak maximum 70 méterre magasodnak a víztükör fölé.
Gyalogos turistaösvényeken Károlyfalváról és Sárospatakról is megközelíthető. Az erdőben a jelek jól kivehetőek, azonban a terep elég meredek, de érdemes nekivágni, hisz korlátok teszik biztonságossá azoknak, akik felülről – a hajdani bánya pereméről – is szeretnének bepillantani a vízzel kitöltött katlanba. Az ösvények hossza körülbelül 1 km.