kulcsár edina
Mutatjuk, hova érdemes ellátogatni, ha a budapesti panorámára vagyunk kíváncsiak.
Szerencsére sok olyan gyönyörű hely van Budapesten, ahol zavartalan panorámában is gyönyörködhetünk. A Metropol összeszedett nyolc olyan helyszínt, ahova egy született fővárosinak is érdemes ellátogatnia, hogy élvezhesse Európa egyik legszebb településének látképét.
Budapesten van egy olyan fürdő, ahol nem csak, hogy az erkélyre lehet felmenni, hanem az ott kialakított medencében is élvezhetjük a kilátást. A kör alakú medencében gyönyörködhetünk a dunai panorámában, de akár felnézhetünk a Gellért-hegy csúcsára is.
Az egyik legnépszerűbb kirándulóhely évszaktól függetlenül a XII. kerületben található Normafa. A Budai-hegység keleti peremén található turistarész akár 20 perc alatt megközelíthető a belvárosból. Budapest legmagasabb pontján, 528 méteren található a János-hegyi Erzsébet kilátó ami napkeltétől napnyugtáig ingyenesen látogatható. Sőt hamarosan még jobban élvezhetjük a kirándulóhelyen a tiszta levegőt és a kilátást, ugyanis nemsokára megépül a lombkorona tanösvény is a Normafán.
Ha a Normafánál is szebb kilátást szeretnénk látni, akkor egy picit messzebb kell mennünk a fővárostól. Nem kell aggódnia senkinek, a Hármashatár-hegy is elérhető tömegközlekedéssel. A magaslat az Országos Kéktúra vonalán helyezkedik el, így biztosan nem fogunk eltévedni, ha a Hármashatár-hegyről szeretnénk körülnézni. A Guckler Károly kilátópontból csodálatos panoráma tárul elénk, tiszta időben akár a Mátrát és a Tátrát is látni lehet, „lábunk előtt” közvetlenül pedig a Duna kanyargását. A kilátó ingyenesen látogatható.
A Rózsadombon található török sírkápolna a 16. században épült, és a legenda szerint Gül Baba temetésén még Nagy Szulejmán is segített a koporsót vinni. Az épület az évek során jelentősen leromlott, de 2016-ban felújították, 2018. október 8. óta pedig újra látogatható.
Ha a Városligetben járunk, kihagyhatatlan célpont a Vajdahunyad várában található Mezőgazdasági Múzeum, ahol nem csak egy kiállítást érdemes megnézni, hanem 150 lépcsőt is megtehetünk felfelé az Apostolok tornyába, amely a segesvári óratorony másolata. A magasból rácsodálkozhatunk az 1896-os világkiállításra épült vár különleges részleteire, a műjégpályára és csónakázó tóra, de akár a Gellért-hegyre vagy akár a Bazilikára is ráismerhetünk.
Minden évben májustól látogatható az 1911-ben épült Margitszigeti víztorony. Nyaranta a Margitszigeti Színház programhelyszíneként üzemel. Az 57 méter magas szecessziós vasbeton víztorony menetrend szerinti sétahajóval, tömegközlekedéssel, autóval és gyalog is elérhető. Az épület már négyszer is átesett a felújításon, legutóbb 2013-ban. Talán gyakran nem figyelünk fel rá, de a Fővárosi Vízművek logójában is feltűnik a Margitszigeti víztorony.
Ez a furcsa nevű homoksárga toronytemplom a Művészetek Palotája és a Nemzeti Színház között található. Az épületbe nem csak a lenyűgöző panoráma miatt érdemes ellátogatni, hanem amiatt is, mert a Zikkurat belsejében néha időszakos kiállításokat is meglehet tekinteni. A 12 méteres kilátópontra spirálvonalú út vezet, ahonnan ránézhetünk a Dunára. A zikkurat vagy zikkuratu egyébként egy sajátos mezopotámiai templomforma, ami több egymásra rakott, egyre kisebbedő teraszból áll.
Szuper hétvégi program lehet a XVI. kerületbe kilátogatni, ahol érdemes felmászni a Naplás-tavi kilátóra. A 2021 nyarán elkészült 22 méter magas kilátó a lombkorona szint fölé magasodva szép körpanorámát nyújt nem csak a Naplás-tóra, de a közeli gödöllői dombokra is. A lucfenyőből készült, sokszögű origami-formát idéző torony izgalmasan illeszkedik a buja zöld környezetbe, szigorú mértani formáival.