kulcsár edina
A strandszezont lassan leváltja a túraszezon, ezért utánajártunk, milyen alapfelszerelésre van szüksége és mire kell figyelnie annak, aki bebarangolná az ország hegyeit, völgyeit.
Napközben még kellően meleg és tiszta az idő egy kellemes sétához, kisebb túrához, de akár egy egész hétvégés kiránduláshoz is. Aki most vágna neki először a hazai erdőknek, mezőknek, a következő felszereléseket érdemes beszereznie és a következő veszélyekre érdemes felkészülnie.
A kezdő túrázók körében a nem megfelelő úti cél kiválasztása mellett a nem megfelelő felszerelés miatt történik a legtöbb baleset. A legfontosabb egy jó cipő, de ruházatból sem mindegy, mit viselünk kirándulás közben. Lássuk az alapszabályokat!
Először is, a terepnek és a túra nehézségének megfelelő fazonú. Rendszeres kirándulóknak érdemes speciális cipőt vagy bakancsot venniük, a kezdőknek egy egyszerűbb, olcsóbb lábbeli is megteszi. A legjobb, ha vibram talpú cipőt veszünk, mert ez jól tapad és tompítja a talajjal való ütközést. A másik lényeges szempont, hogy minél kevesebb varrás legyen rajta, így nehezebben ázik be. A tereptől függően vásárolhatunk egyszerű kiránduló cipőt - ami tulajdonképpen egy félcipő, erősebb talppal és felsőrésszel - vagy bakancsot is. Ha az utóbbi mellett döntünk, akkor vehetünk hiking (könnyű túra), trekking (közepesen nehéz túra, vegyes terep), backpackin (nagy hátizsákos, többnapos túra) vagy alpin (magashelyi túra) típusút is.
Légáteresztő és vízálló. A tapasztalt túrázók azt tanácsolják, hogy három réteg ruhában vágjunk neki a természetnek. Az alsó réteg vezesse el a nedvességet, a középső melegítsen, a felső tartsa kinn a szelet és az esőt. Ezeket a rétegeket variálva egész nap kényelmesen érezhetjük magunkat.
A túrabotok vagy nordic walking botok elsősorban a térdekről veszik le a terhelést, így az idősebb korosztálynak érdemes ilyet használnia. A másik jótékony hatása, hogy diktálja a sétaritmust, így egyenletesen fáradunk a túra során.