tóth gabi
Mire kell készülnünk az érkező árhullám miatt? Az ország mely területein okoznak gondokat az áradások? Milyen intézkedésekkel védik a lakosságot? Ezekre a kérdésekre kerestük a választ egy vízügyi szakértővel.
Az extrém időjárási körülmények hatására gyakoribbá és intenzívebbé vált a folyók áradása az elúlt években. A bőséges csapadék most is áradást hoz: harmadfokú árvízvédelmi készültség van érvényben számos dunántúli településen, ami azt jelenti, hogy a veszélyeztetett helyszínekre vészőröket állítanak, akik két óránként mérik és jegyzik a víz aktuális állását, és óvintézkedéseket is tesznek szükség esetén.
Jelenleg 605 kilométer hosszan van érvényben árvízvédelmi készültség. A Dráva folyón Őrtilosnál rekordot döntött a vízállás, elérve a 487 centiméteres tetőzést. A vízügyi szakemberek arra számítanak, hogy az egész magyarországi szakaszon rekord közeli vagy még magasabb szintű lehet a tetőzés. A Murán és a Rábán is gond van, több település kért segítséget a védekezéshez, ezért további szakembereket irányítottak a kritikus folyószakaszokhoz. A szakértő szerint szerdától Sárváron is harmadfokú készültség lesz érvényben.
A Murarátka és Letenye közötti útszakasz kisebb tóvá alakult át, így a vízügy munkatársai mobilgáttal zárták el az utat, hogy megvédjék az itt élőket az áradó folyótól. A Mura jelenleg 544 centiméteren áll, és még mindig nem tetőzött, annak ellenére, hogy éjszakára várták a tetőzést. A témával kapcsolatban az Országos Vízügyi Főigazgatóság (OVF) szóvivőjét kérdeztük.
A Mura, a Dráva, és a Sajó helyzete kiemelt fontosságú. A 2000-es években már volt hasonló árvíz a területen, a komoly fejlesztéseknek hála, rövid idő alatt sikerült megszelídíteni a kiömlő vizet. Ha minden úgy alakul, ahogy tervezzük, Sárváron harmadfokú készültség lesz érvényben augusztus 9-től, rá egy napra pedig Drávaszabolcs környékén lesz rekordközeli tetőzés. Ott jelenleg 31 település van állami védvonal alatt.
– tudatta velünk Siklós Gabriella, aki arról is informált minket, hogy múlt héten bizonytalan volt a meteorológiai előrejelzés és sokkal több csapadék érkezett, mint amire számítottak.
"Jelenleg is 24 órában biztosítják a területet az OVF munkatársai, folyamatosan dolgozzák ki azokat a rugalmas forgatókönyveket, amelyek adott esetben működőképessek lehetnek. Ha egy 1-től 10-es skálán pontozni kellene a jelenlegi helyzetet, ezeken a területeken stabil tízes most a készültség. Az árvízvédelmi intézkedéseknek különösen nagy jelentősége van az alsó folyásirányú szakaszokon, ahol az áradások hatása a legnagyobb"
- folytatta a szóvivő.
A Duna ezt a vízmennyiséget még elbírja. A fővárosban szerda környékére jósolnám a tetőzést, de nem lesz szembeötlő változás annak, aki mindennap elmegy a rakpart környékén. Magasabb lesz két és fél méterrel a Duna vize, azonban arra nem kell készülni, hogy elárasztja a víz a rakpartot
- nyugtatott meg a szakember. Az árvízvédelmi intézkedéseknek különösen az alsó folyásirányú szakaszokon van nagy jelentősége, ahol az áradások hatása a legnagyobb.
Orbán Viktor miniszterelnök is terepszemlét tartott az árvízvédelmi központban: