tóth gabi
Sávolt Karolina mindössze 13 éves, festészete és stílusa mégis már most meghatározó. 9 évesen kezdett el festeni, azóta pedig Barcelonában, Nizzában és Dubajban is nyílt már kiállítása.
A legtöbb 13 évest még olyan dolgok foglalkoztatják, mint hogy miből írnak témazárót a héten vagy hol táborozzon a nyáron és mennyi időt tölthet a barátaival, ám vannak olyan kiemelkedő fiatalok is, akik már ifjú korukban meghatározó kutatókká, művészekké vagy sportolókká válnak. Ilyen Sávolt Karolina is, akinek a nevét már külföldi műértők is megjegyezték, alkotásait pedig galériák mutatják be világszerte. De mégis hogy lesz egy kislányból sikeres festő 13 évesen és mit üzen a világnak művészetén keresztül?
Karolina mindösszesen 9 éves éves volt, amikor elkezdett festeni. A pandémia érkezésével ő is otthon maradt, mint sok gyerek, így az iskolai oktatás mellett több szabadideje maradt, amiben szívesen rajzolt.
Egyik nap a szüleim észrevettek egy rajzot az asztalomon és ekkor kezdődött el az alkotás felé vezető utam, mivel megkérdezték, hogy mit szeretnék csinálni a művészetemmel, és én örömmel mondtam erre, hogy el szeretnék kezdeni festeni
– idézte fel a kezdeteket Karolina a Ripostnak, aki arról is beszélt, hogy mindig érdekelte a festészet és a művészet minden ága. Sokat olvas és tanulmányozza is a kortárs –, illetve az előző korok művészetét. Festményei mégis egyedi stílust képviselnek, aminek már neve is van: ez a „Mágikus Realizmus – Karolina Stílus”
„Sokat olvasok és a környezetemet is figyelem, így mindig van egy-egy terület, amit vászonra szeretnék vinni és meg szeretném örökíteni. Általában gondosan megtervezem előre, mit szeretnék a vásznon megörökíteni, ami az alkotás közben gyakran kiegészül" – részletezte az alkotási folyamatot, kitérve rá, hogy szeret többdimenziós hatást elérni a vásznon, hogy még jobban át tudja adni azt, ami fontos számára. Karolina attól függetlenül, hogy minden nap fest, sőt már van műterme is erre a célra, mégis az átlagos 13 évesek életét éli.
Én is élem a gyermekkoromat, tartalmasan, hiszen a tanulás mellett a sport is az életem része, amit minden nap űzök. Nem érzem, hogy bármiből is kimaradnék, minden szabadidőmben festek, ennyi a különbség
– árulta el Karolina, akinek a tanulás is jól megy, attól függetlenül, hogy olykor kiállításai vannak. Sokat segít neki a tanulásban fiú ikertestvére is, hogy ne legyen lemaradása az iskolában.
Karolina olajfestményeivel szeretne pozitivitást sugározni, amivel felhívhatja a környezete figyelmét a körülöttünk lévő szépségekre. De nagyon fontos számára az állat- és környezetvédelem megjelenése is a festményeken.
„Az én generációmnak különösen nagy felelőssége van a természetvédelem területén, amiért nagyon sokat kell tennünk" – vallja a fiatal művész, akinek első kamara kiállítása 2022 tavaszán nyílt meg a Bodó Galériában.
Az első festményeim még csak otthon a falra akasztva száradtak, és egyre több és több alkotás született, amelyeket - szakértők véleményére alapozva - meg kellett mutatni a művészet kedvelőinek. Így kerültem a Bodó Galériába, majd Dubajban is bemutatkoztak a festményeim.
Ezt követte az idei évben egy újabb hazai kiállítás, amely már önálló, nagy kiállítás volt, szintén a Bodó Galériában, majd Nizzában és Barcelonában nyílt önálló kiállítása Karolinának. A fiatal művész még mindig Spanyolországban van.
„Még mindig a hatása alatt vagyok annak a szeretetnek, amit a kiállításaim során kapok a látogatóktól, ami független attól, hogy a világ melyik pontján vagyok. Műértő szakemberek mondták és írták le a véleményüket, ami óriási megtiszteltetés" – nyilatkozta a Ripostnak.
Karolinát mindenben támogatja a családja, sőt a nővére egyenesen a menedzsere. A 13 éves lány fiatalkora ellenére nem szeretne megfelelni senkinek és nem is tartja magát befolyásolhatónak.
Örülök, ha példaként jót tudok mutatni, mivel látom, hogy a hatásomra nagyon sokan kezdtek el festeni, vagy a képzőművészet valamely ágát művelni. Ebben a rohanó világunkban, ha egy kicsit meg tudunk állni és rá tudunk mutatni a művészettel a környezetünk szépségeire, már óriási előrelépés.
– vallja a fiatal, aki 5-10 év múlva az orvosi egyetemen látja magát, ugyanis szándékában áll édesapja után szintén az orvosi pályát választani. Ettől függetlenül úgy látja, hogy a festészet mindig az élete része lesz.