Magyar Péter ünnepelni kezdte a "nők elleni erőszakot"

INSIDER
Létrehozva: 2023.07.21.

Sokat bámulja a gyerek a képernyőt a nyári szünetben? Ezt tehetik a szülők!

Régen még gyerekműsor sem volt mindennap a tévében, ma már az egyévesek is az ujjukkal irányítják az okoseszközöket. Mit tehet annak érdekében a szülő, hogy kevesebbet bámulják a gyerekek a különböző képernyőket?

Nem egyszerű meghatározni azt az ideális képernyőidőt, ami nem tartja a gyereket a sötét középkorban, de nem is csinál belőle képernyőfüggőt 5 éves korára. Mit mondanak a szakemberek, mennyit nézze a gyerek a különböző képernyőket és mit tehetünk, ha ennél jóval több időt tölt ezzel, például a nyári szünetben? Most kiderül!

gyerek, mobil, mobiltelefon, mobilos játék, képernyőidő, képernyő
Mit tehet a szülő, ha sokat bámulj a gyerek a képernyőt? Fotó: Mladen Zivkovic

Mennyi időt töltsön a képernyő előtt a gyerek?

A hivatalos ajánlás a következő:

  • 18 hónapos kor alatt 0 perc: A szakértők és szakmai szervezetek egyöntetű állásfoglalása az, hogy másfél éves kor alatt a gyerek ne találkozzon képernyőkkel.
  • 18-24 hónapos korban napi 0-30 perc: kifejezetten kicsiknek készített, oktató műsort lehet nézni, a szülőkkel közösen.
  • 2-5 éves korban 30-60 perc: a szülő jelenlétében, szüneteket tartva, legalább másfélszer annyi fizikai mozgással, napi rutinhoz kötött 10 óra alvással.
  • 6-17 éves korban napi 2 óra: ennél jelentősen több képernyőidő számos későbbi probléma forrása lehet.
  • 18 éves kor felett napi 2-4 óra a hivatalos ajánlás.

Ezekbe az időbe minden képernyő előtt töltött idő beleszámít, tehát a mobilozás, a számítógépezés, a tablet bámulása és a tévézés is. Ha ennél többet tölt képernyő előtt egy gyermek és bizonyos tüneteket produkál, érdemes csökkenteni a képernyő előtt töltött idejét.

Milyen tünetek jelzik, ha túl sokat bámulja egy gyerek a képernyőket?

A tünetek a gyerek személyiségétől, érettségi szintjétől, és az őt ért ingerek típusától és mennyiségétől függően nagyon változatosak lehetnek Deliága Éva gyermekpszichológus szerint. Amennyiben az alábbi tünetek valamelyikét az okoseszköz-használattal vagy képernyőnézéssel- összefüggésben tapasztalja valaki, érdemes lehet átgondolnia a képernyőidőre vonatkozó otthoni szabályokat, ezek a tünetek az alkudozás, dühroham, unatkozás, agresszív viselkedés, elmerülés a fantáziavilágban-olvasható a gyerekaneten.hu-n.

Hogyan kezeljék a szülők ezeket a tüneteket?

Érdemes például az Egészségügyi Világszervezet (WHO) okoseszköz-használatra vonatkozó útmutatásait figyelembe venniük, illetve más szakemberek tanácsait is megfogadniuk. Deliága Éva például a következőket javasolja, így előzzük meg a tüneteket: 

Tünet

Megoldási javaslat

AlkudozásKövetkezetes szülői magatartás. Ha a szülő hajthatatlan marad és betartja az ígéretét, ezt idővel a gyerek is megtanulja és elfogadja.
DührohamokA képernyőidő lejárta előtt egy vagy két alkalommal érdemes figyelmezteti a gyereket, hogy hamarosan vége lesz. Ez időt hagy neki, hogy felkészüljön, ráhangolódjon a tevékenység végére.
UnalomA javaslat az okoseszközök használatának és a képernyőidőnek a drasztikus csökkentése.
Agresszív viselkedésAz agresszív jelenetet tartalmazó filmek és rajzfilmek, a lövöldözős számítógépes játékok fokozzák leginkább a gyerek való életben mutatott agresszív viselkedését. Javasolt ezért a minőségi szűrés.
Fantáziába merülésA mesei, tehát a valóságtól elrugaszkodott tartalmak teljes szüneteltetése.

További tanácsok, javaslatok a gyerekek képernyőidejével kapcsolatban itt olvashatók.

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek