kulcsár edina
Egészen augusztus közepéig érdemes fokozott figyelemmel közlekedni az utakon. Eddig tart ugyanis az őzek nászidőszaka, amikor is figyelmetlenebbé válnak, ami még balesetveszélyesebb helyzetet teremthet a velük való esetleges találkozáskor.
Az őzek násza, vagy üzekedési időszaka július közepén kezdődik és augusztus közepéig tart. Ez idő alatt az őzek semmi másra nem figyelnek, csak kiválasztott párjukra és a vetélytárs bakok elűzésére. Ilyenkor sokat mozognak a nap bármely szakában, veszélyérzet nélkül. Egyszóval ilyenkor autósként még kockázatosabb összefutni velük. Mit tehetünk az őzbalesetek elkerülése érdekében és mit tegyünk akkor, ha ütköztünk egy párját hajtó őzzel? Íme a válaszok!
Az üzekedés alatt figyelmetlenné válnak az állatok, a felfokozott idegállapotuk miatt szinte teljesen megfeledkeznek a külvilágról. Ilyenkor az őzek rendkívül intenzív mozgással, kiszámíthatatlan irányban kergetőznek, ezt a jelenséget nevezik ördöggyűrűknek. A veszélyérzet szinte teljes hiányában bármikor kiszaladhatnak az úttestre. Éppen ezért a nászidőszak alatt még jobban érdemes az út szélét kémlelni a vadveszélyes szakaszokon.
A rendőrség Országos Balesetmegelőzési Bizottsága szerint a leginkább ajánlható módszer ilyenkor a figyelem, a fokozott óvatosság -főleg motorral-, és a csökkentett haladási sebesség. A nem belátható útszakaszokon mindenképp érdemes a megengedettnél lassabban haladni és a sűrű bozóttal szegélyezett utak mellett is hajtsunk lassabban. A vadászok tanácsai szerint, ha őzet látunk átszaladni az úton, számíthatunk rá, hogy másik is követi, mivel csoportban élnek, ezért mindenképp lassítsunk, álljunk meg. Amennyiben az autó elé ugrik egy állat vészfékezzünk, de semmiképp se rántsuk félre a kormányt, ne próbáljuk meg kikerülni az állatot! Éjszaka lakott területen kívül távolsági fényszóróval közlekedjünk, amit kapcsoljunk le, ha őzet látunk, mert elvakítja.
Vadelütés esetén értesíteni kell a rendőrséget, akik gondoskodnak az érintett vadásztársaság értesítéséről, az elpusztult vad elszállításáról és az ilyenkor szükséges további teendőkről. A rendőrség értesítése kötelező, mivel közúti balesetnek minősül, ha őzzel ütközünk.
Alapesetben, ha a vadásztársaság és a gépkocsivezető is megtett minden tőle telhetőt a baleset elkerülése érdekében és egyikük sem vonható felelősségre, mindkét fél maga viseli a saját kárát a Magyar Biztosítók Szövetsége (MABISZ) szerint. Vagyis az autósnak saját magának kell megjavíttatnia a kocsit. A kárt a biztosítónk csak akkor téríti meg, ha kötöttünk casco-biztosítást, vagy van KGFB-t kiegészítő vadkárbiztosításunk.