tóth gabi
Több nemzetközi elismerés is igazolta, hogy az okos zongoraszék egyszerűségében is szenzációs. Hitt a világsikerében, ezért támogatta egy magyar befektetési alap Péterváry Ádámot és csapatát, valamint az általuk elkészített okos zongoraszéket.
A zongoraszék majdnem olyan fontos egy művész számára, mint maga a hangszer. Fontos a magassága és ez mindenkinél egyéni.
„A ma általánosan használt zongoraszékeken ezt a két oldalt található tárcsával, vagy gázrugós megoldással lehet szabályozni, de a megszokottól akár egy-két milliméteres eltérés is kényelmetlenséget okoz. Aki látott már zongoraművészt színpadon, észrevehette, hogy a játék előtt a művész milyen gondosan próbálja a számára ideális magasságot beállítani. Van olyan barátom, aki ezért mindig tart magánál egy centimért" mesélte Péterváry Ádám, aki mögött zongoraművészként és tanárként is már harminc éves múlt áll.
Van egy másik sarkalatos pont is. A zongoraművészek a napi több órás gyakorlás és az évi akár kétszázat is meghaladó koncert miatt állandósuló hátfájással küzdenek. Ennek oka, hogy a zongoraszékekről kényelmesen csak az előttük levő billentyűket tudják elérni. Az akár jobbra, akár balra fekvő távolabbi billentyűk eléréséhez rendellenesen el kell fordulni, ami megterheli a gerincet és a csuklót is, mivel játék közben az ujjaknak is párhuzamosan kéne maradniuk.
Arra gondoltam, hogy meg kéne próbálni egy olyan széket készíteni, aminek a magassága könnyen állítható és az reprodukálható is. Ez pedig egy akkumulátorral működő elektronikával megoldható. Van az általam kitalált „okos” széken egy kijelző, és az oldalsó gomb segítségével a magasság elektronikusan állítható. Amikor úgy érzi a művész, hogy az neki pont megfelel, azt a szerkezet a memóriájában eltárolja. Ezt az értéket elmentheti egy külső chip-pes kártyára, vagy a székhez tartozó mobil alkalmazásba is, és ennek segítségével egy másik széknél egy érintéssel előhívhatja, ami beáll a megszokott magasságra. Mivel a zongorák magassága sem állandó, ha ezt az értéket is betáplálják a szék memóriájába, a magasságot ennek megfelelően korrigálja. A szék 200 kg terhelést is kibír, így nyugodtan rajta ülve is történhet az állítgatás
- mondta Péterváry Ádám, aki a másik problémára is talált egy nem túl bonyolult megoldást.
„Egy merész ötlettel az első kísérletek alkalmával két hengert helyeztem el egy deszka alá és ez mutatta meg, milyen komoly változást eredményez a zongoratechnikában a billentyűkkel párhuzamosan való elcsúszás lehetősége. A fejlesztés hosszú folyamat volt. A kész szék ülőfelülete 25-25 centit elcsúszhat jobbra vagy balra, amit a sarokkal, a combbal, vagy a fel-, illetve leszerelhető háttámlának feszülve a test mozgatásával lehet irányítani. Így minden pozíció kényelmesen elérhető. Ha valaki úgy dönt, a mozgás blokkolható is. Több művész is kipróbálta, jöttek külföldről is, többek között Japánból és Koreából is, és volt, aki néhány perc alatt beleszeretett" - emlékezett Ádám.
Az okos zongoraszékből egyelőre csak a prototípus készült el. Az árát még nem kommunikálja a cég, de a borsos árú zongorák mellett attól nem kell tartani, hogy nem lesz piaca. Az okos zongoraszékre számos európai ország mellett az Egyesült Államokban és a Közel-Keleten is vannak lehetséges vásárlók. A magyar fejlesztésű zongoraszék rangos nemzetközi elismeréseket is kapott, nemrég elnyerte az olasz A' Design Award and Competition és a London Design Awards díjait. Az előbbi a világ egyik legrangosabb design-elismerése, utóbbi egy olyan nemzetközi verseny, amely a kivételes termékeket és a kiemelkedő kreatív projekteket szemlézi.