Menczer Tamás: Az emberek azt várják a vezetőiktől, hogy védjék meg őket!

POLITIK
Létrehozva: 2023.06.15.

Kettős mércét alkalmaz Brüsszel, amikor kizárja a diákokat az Erasmusból - videó

Felszólaltak az Európai Parlamentben a magyar felsőoktatási intézmények rektorai, kutatói és hallgatói, miután nem kaptak választ Ursula von der Leyennek írt levelükre, amiben az EU által finanszírozott Erasmus és Horizont Európa programokból való kizárásuk ellen tiltakoztak.

Brüsszel kettős mércével mér, amikor politikai okokból bünteti a diákokat, kutatókat, egyetemi tanárokat, azzal vádolva a magyarokat, hogy a nekik járó EU-s pénz nem jó kezekbe kerül - hangsúlyozták június 7-én az Európai Parlament előtt magyar rektorok, kutatók és hallgatók, visszautasítva az alaptalan vádakat.

European Parliament Building
Felszólaltak a magyar hallgatók, kutatók és egyetemi rektorok az Európai Parlamentben a kettős mérce ellen. Fotó: DURSUN AYDEMIR / AFP

A magyar kutatókat is ellehetetleníti, megfosztja a nemzetközi sikerektől az Európai Bizottság azzal, hogy az alapítványi egyetemeket kizárja az Erasmus és Horizont európai programból

- mondta korábban a Ripostnak Dr. Kasza Gyula, az Állatorvostudományi Egyetem docense, kutatócsoport-vezetője, aki a magyar kutatók nevében emelt szót az Európai Parlamentben.

 dr. Kasza Gyula,
Dr. Kasza Gyula a magyar kutatók nevében emelt szót. Fotó: Molnár Péter

Az európai pénzekre eddig is közvetlenül az Európai Bizottsághoz pályáztunk, a bizottság döntött a projektekről, a pénzek elosztásáról, a bizottság ellenőrizte ezeknek a pénzeknek a jogszerű és a célszerű felhasználását

- hangsúlyozta az egyetemi docens. „Most ezek után zártak ki minket ezekből a programokból, amiket olyan forrásból fizetnek, amiket közvetlenül ők ítélnek oda, és ők is ellenőriznek.”

Hozzátette: soha nem merült fel korrupció gyanúja ezeknek a pénzeknek a felhasználása során és soha nem született olyan megállapítás, ami miatt vissza kellett volna fizetni pénzt.

Mindeközben nem kaptam soha senkitől olyan utasítást, hogy az elnyert forrásokat hogyan kellene itthon elköltenem, a kutatócsoport tagjait hogyan válasszam ki, kinek milyen juttatásokat kell adnunk 

– utasította vissza a brüsszeli vádakat dr. Kasza Gyula, aki alaptalannak tartja a bizalmatlanságot a magyar kutatókkal szemben.

A kizárás 300 ezer hallgatót, köztük 42 ezer külföldi egyetemi hallgatót érint. brüsszeli döntés a Magyarországon tanuló külföldi diákokat is hátrányos helyzetbe hozza. 

Prof. Dr. Kovács Levente, az Óbudai Egyetem rektora arra hívta fel a figyelmet, hogy éppen 

az uniós alapértékekkel ellentétes a magyar diákok kizárása a programokból, Brüsszel kettős mércét alkalmaz. 

A modellváltó egyetemek rektorai Ursula von der Leyenhez fordultak levélben a diszkrimináció megszüntetése érdekében, de mindeddig nem kaptak választ.

Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke válaszra se méltatta a magyar kutatókat. Fotó: JOHN THYS

A döntés szembe megy az egyenlő bánásmód, a tudományos szabadság elvével, a diszkrimináció tilalmával, éppen azokkal az elvekkel, amelyek mellett az Európai Unió más esetekben mindig fontosnak tartja a kiállást

- mondta a professzor. „Ellentmond az ártatlanság vélelmének is, ugyanis egyetlenegy intézményben sem vizsgálta az egyetemi alapítványok működését." 

Nikole Marietha Argiros, a Semmelweis Egyetem hallgatója is úgy gondolja, Brüsszel kettős mércét alkalmaz, amikor megfosztja a Magyarországon tanuló diákokokat az Erasmus programoktól. 

Azt gondolom, ha más európai uniós tagállamról lenne szó, annak nem lennének ugyanezek a következményei és nem büntetnék a diákokat. Szerintem ez rendkívül igazságtalan, mert a döntés a diákok ellen szólt, és a diákok teljesen ártatlanok ebben a helyzetben. 

 

 

 

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek