kulcsár edina
Az elképesztő hőhullámnak komoly egészségügyi hatásai vannak, ezért ezekben a forró napokban még inkább oda kell figyelnünk magunkra.
„Komoly hőhullámban van részünk és sajnos ez még folytatódik. Az időjárás hatásait pedig nagyon komolyan kell venni” – hívta fel a figyelmet dr. Pintér Ferenc meteogyógyász, a Meteo Klinika igazgatója.
„Senkit nem akarok riogatni, de a ténybeli dolgokkal tisztában kell lennünk” – hangsúlyozta a meteogyógyász, majd kifejtette: „Nemcsak magyarországi viszonylatban, hanem Európa-szerte nagyon alapos és nagy mintavételű kutatások igazolják, hogy az ilyen jellegű hőhullámoknak jelentős többlethalálozás a következménye.”
A meteogyógyász elmondta, hogy amíg 20-25 Celsius-fok van, addig a szervezet le tudja adni az általa termelt hőt. Amikor azonban a 30 Celsius-fokos tartomány közelébe kerülünk, főleg ha a páratartalom is magas, akkor a szervezetünk a felesleges hőtől nem tud a megszokott módon megszabadulni.
Ilyenkor a szervezetnek egy másik hőmérséklet-szabályozó vészmegoldása kapcsol be, hogy ne forrósodjon túl, aminek már komoly élettani hatásai vannak
– tette hozzá.
Itt már nemcsak a rossz közérzet vagy a bőrpír, a leégés kockázatáról van szó, hanem az időjárásnak a szervezetre gyakorolt hatásáról. Abban az esetben ugyanis, ha a levegő hőmérséklete közel olyan magas, mint a testünk hőmérséklete, sokkal nehezebben adjuk le a hőt, és ez olyan mértékben felborítja az emberi test természetes hőháztartását, aminek már komoly kockázatai vannak, akár bele is lehet halni.
Elsősorban azok az érintettek, akik eleve érzékenyek az időjárás változásaira. Ők ebben az időszakban még nagyobb veszélynek vannak kitéve
— tette hozzá dr. Pintér Ferenc.
A következő néhány napban számíthatunk arra, hogy 35 Celsius-fok körül alakul a hőmérséklet.
A hőleadás a legalapvetőbb dolog, ami az életben maradáshoz szükséges.
— hangsúlyozta a meteogyógyász, Túlmelegedés esetén bekapcsol a szervezet egyik védekező reakciója, az izzadás, ami a párologtatáson keresztül, hőelvonással igyekszik megtartani a szervezetünk hőegyensúlyát. Ez természetesen komoly terhelést ró az amúgy is leterhelt keringési rendszerre. Az erek tónusának át kell alakulnia és a szívre nézve ennek a folyamatnak a fenntartása komoly terhelést jelent.
A meteogyógyász javaslata, hogy igyekezzünk minél kevesebb saját hőt termelni, a forró napokon kerüljük a nehéz fizikai munkát és a stresszt. Szabadítsuk meg a testünket a külső hőtől, azaz ne tartózkodjunk a napon. Ha csak lehet, ne használjuk a sütőt, hiszen az is fűt. Ezeken felül kell valami, ami elősegíti a szervezet párolgását, az izzadást: sok folyadékra van szüksége a szervezetnek, ami lehetőleg víz legyen. Kerüljük a cukros italokat, az alkoholt és a kávét. Utóbbi ráadásul erősen vízhajtó hatású amellett, hogy felpörget.
Ha erre a néhány apróságnak tűnő dologra odafigyelünk ebben a brutális hőségben, sokat segíthetünk a szervezetünknek abban, hogy fenntartsa az egyensúlyt.