Magyar Péter mindenkit kihasznál: a választóit, a barátait, de még a családját is

INSIDER
Létrehozva: 2023.06.06.

Mit tegyünk és mit ne, ha épp villámlik? Ezek a szakemberek tanácsai!

Ebben az évszakban bármikor lecsaphat egy zápor vagy zivatar. A heves esőzést nyaranta gyakran kíséri villámlás is. Mit tegyünk ilyenkor otthon, az erdőben vagy a vízparton?

Évente átlagosan 20 és 40 közé tehető azoknak az embereknek a száma, akiket közvetlenül vagy közvetett módon ér villámcsapás. Ezek az esetek túlnyomó részt a szabadban történnek, vízparton, sík terepen és a legtöbbször elővigyázatossággal megelőzhetők lennének. Mit tegyünk és mit ne, ha rosszra fordul az idő és villámlás várható? Mit tegyünk otthon, az erdőben és a vízparton, ha villámlik?

villámlás, villám, vihar, időjárás, viharjelzés
Mit tegyünk otthon, az erdőben és a vízparton, ha villámlik? (Fotó: Bujdos Tibor / Észak-Magyarország)

Ha közel a vihar, időben húzódjunk menedékbe!

Ha vihar közeledik, érdemes számolni, hogy mennyi idő telik el egy villámlás és egy dörgés között. Ha ez kevesebb, mint 15 másodperc, akkor a vihar nagyon közel, alig 5 kilométerre van. Ilyenkor, ha tehetjük, menjünk be egy épületbe, üljünk be egy autóba és várjuk meg ott a vihar végét. Azt sem árt tudni, hogy a villámcsapások nagyjából 10%-a verőfényes, kék égbolt mellett következik be, akár 15 km-re a vihartól.

Mire figyeljünk a vízparton?

A hazai nagy tavakon viharjelzőrendszert működtet a katasztrófavédelem. Ennek a jelzéseit vegyük komolyan. Ha a viharjelző lámpa percenként 45-öt villan, akkor csak a parttól számított 500 méteren belül szabad a vízben tartózkodni. Ha kétszer ilyen gyorsan, 90x villog, akkor azonnal jöjjünk ki a vízből. Ha villámlani kezd, azonnal hagyjuk el a vizet, mindegy, hogy tóban vagy medencében vagyunk éppen, mivel a víz vonzza és jól is vezeti az áramot. Ha csónakból, vagy partról horgászunk, azonnal csukjuk össze és fektessük le a horgászbotokat, mert azok a nyílt vízen villámhárítóként működnek. Bármilyen vízi járművel is tartózkodunk a vízen (pl. vitorlás hajó vagy gumicsónak), még a vihar kitörése előtt igyekezzünk kikötni a parton – tanácsolják a katasztrófavédők.

Ezt tegyük, ha a szabad ég alatt ér minket a vihar

A villámok jellemzően a kiemelkedő, magas pontokba csapnak be, ezért villámláskor kerüljük a kilátókat, magányos fákat, villanyoszlopokat. Ha egy rét közepén kap el bennünket a vihar, ahol nincs semmilyen menedék, úgy úszhatjuk meg a villámcsapást, ha lábujjhegyen leguggolunk, összeérintjük a bokánkat, a fejünket pedig lehajtjuk. Ha egy erdőben ér bennünket a vihar, akkor ne támaszkodjunk a fák törzsének. Keressünk egy olyan helyet, ahol legalább 4-5 méterre vagyunk a fák törzsétől és ott vészeljük át a vihar legerősebb perceit.

Felhőre van kilátás pénteken.
Fotó: Pixabay

Ezt tegyük otthon, ha kint villámlik

Ne érintsük meg a fém tárgyakat, csöveket, radiátorokat, elektromos kütyüket. Kerüljük a vizesblokkokat is, villámlás alatt ne fürödjünk, zuhanyozzunk, vagy mossunk kezet. Érdemes kihúzni az elektromos gépeket is a konnektorból, mert ha villám csap az épületbe, vagy a közelébe, ami be van dugva a konnektorba, az jó eséllyel tönkre fog menni.

Tévedés, hogy

  • nincs mitől tartanunk, ha tiszta az ég;
  • vihar esetén ki kell kapcsolnunk a mobiltelefont, mert a rádióhullámok vonzzák a villámokat;
  • a villám mindig a legmagasabb pontot célozza meg;
  • le kell kapcsolni a villanyt az épületben, hogy ne vágjon bele a villám;
  • nem szabad futni, ha villámlik, mert úgy könnyebben csap belénk;
  • nem szabad hozzáérni ahhoz, akibe belecsapott a villám, mert megráz bennünket.

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek