Marics Peti
A legutóbbi kormányülésen született döntésekről adott tájékoztatást Gulyás Gergely és Szentkirályi Alexandra.
A szokásos csütörtök helyett ezúttal hétfőn délelőtt tartották meg a kormányinfót, ahol a legutóbbi kormányülésen született legfontosabb döntésekről adtak tájékoztatást. Amint arról a Ripost beszámolt, múlt héten Orbán Viktor miniszterelnök bejelentette, hogy új gazdaságvédelmi akciót indít a kormány, amelynek részleteit hamarosan közzéteszik.
Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter és Szentkirályi Alexandra kormányszóvivő a következő bejelentéseket tette:
A háború új szakaszába lépett, és a harctéren egyre többen halnak meg. Éppen ezért nemcsak magyar nemzeti érdek, hogy mielőbb béke legyen. Az amerikai és az orosz elnök sem tartja kizártnak az urántartalmú lőszerek bevetését, veszélyes eszkaláció indult - tette hozzá a miniszter.
A magyar békepárti álláspontot nagyon támadják az unióban - mondta Gulyás Gergely. Magyarország mindezek ellenére továbbra is kitart az azonnali béke mellett - tette hozzá.
Az országnak 2024-re legyen elfogadott költségvetése az országnak, az Országgyűlés elé benyújtott büdzsé védelmi költségvetés.
A védelemre jövőre a GDP 2 százalékát költjük majd - tette hozzá.
Az államkötvény és kincstárjegy a legjobb megtakarítási forma, így az egyéb banki takarékokra kivetett adó csak a háború végéig tart - mondta Gulyás.
A kormány gazdaságvédelmi akciótervet fogadott el, ez jelentős segítséget jelent a vállalkozásoknak, akiknek az energiaár a legnagyobb problémája. Gulyás elmondta: tavaly, amikor magasan voltak az árak, a vállalkozások rögzített áras szerződést kötöttek, ez a vállalkozások 81%-át érinti. 320 euró/megawatt áron veszik így sokan az áramot, így a kormány beavatkozik. Árplafon jön három területen is, a legmagasabb ár 200 euró/megawatt nettó lesz július elsejétől.
Ez három szektorra lesz érvényes:
terjesztik ki ezt a lépést. Több mint 5000 vállalkozásnak segít ez a lépés, és 40 milliárd forintos költséggel jár a miniszter szerint.
A második döntés, hogy 2023 augusztus elsejétől december 31-ig lehetővé teszik a SZÉP-kártyával való fizetést hideg élelmiszerekért is. Ezen felül lehetővé válik az is, hogy a munkáltatók a SZÉP-kártya keretet további 200 ezer forinttal emeljék.
A miniszter kiemelte: a gyógyszer-forgalmazókra vonatkozik a gazdasági akcióterv harmadik pontja. Július 1-jétől a 40 százalékos extraprofitadóból 20 százalékot leírhatnak, ha azt kutatásra fordítják. A gyógyszergyártóknál, ha kutatás-fejlesztésre fordítják az extraprofitadót, annak 50 százalékát leírhatják.
Gulyás Gergely úgy fogalmazott: továbbra is az a véleményük, hogy a migránskvóta veszélyes. Magyarországot ez hátrányosan érintené, ami ellen küzdeni kell.
A Kormányinfó az alábbi videón követhető élőben vagy nézhető vissza: