kulcsár edina
Nem minden napi kezdeményezés ütötte fel a fejét nemrég Ausztriában, ahol újabban a temetőkben kezdtek el biozöldségeket termeszteni.
A projekt célja, hogy úgy hasznosítsák a zöldterületeket, hogy kihasználják az üresen maradt területeket. A temetőről alapvetően mindenkinek a gyász jut eszébe, ezzel ellentétben sok osztrák számára a temetőbe járás egyfajta kikapcsolódás, távol a stresszes mindennapok zajától. A kezdeményezés népszerűsége töretlen, olyannyira, hogy mára 46 bécsi temető nyújt ilyen szolgáltatásokat a kertészkedni vágyóknak.
A kertészkedni vágyóknak egyelőre nyolcféle biopalántát nyújtanak felhasználásra, a későbbiekben pedig négyféle zöldségpalántával egészítik ezt ki. A parcellák bérleti díja viszonylag olcsónak mondható, évi 139 euró azaz átszámítva 52 ezer forint. A közösségi kertészkedés régóta bevett szokás szomszédunknál, egyes telkeken már valóságos közelharc van a jobbnál-jobb telkekért. A portál szerint a temetővel szomszédos simmeringi telken például már tavaly ősszel lefoglalták az összes közösségi parcellát.
A közösségi kerteket egyelőre a Bécsi Központi Temetőben és a meidlingi Friedhof Südwestben alakították ki egy-egy összefüggő területen, sírmentes helyeken, ahol egyelőre maguk a parcellák 24 négyzetméteresek, a bérlőik pedig május elején kezdhetik a művelésüket.
Persze adódik a kérdés, hogy a temetőben lévő talaj valóban alkalmas lehet arra, hogy zöldségeket, és gyümölcsöt kezdjenek el termeszteni? Az mindenesetre tény, hogy az üzemeltető a temető 1500 sírjának egy részét hasznosítani kívánja, leginkább azokat a parcellákat, amelyek a legelhanyagoltabbak, és amelyeket már rég nem gondoznak a hozzátartozók.
A Ripost kíváncsi volt rá, hogy mit szólnak a hazai temetkezési szolgáltatók a különös kezdeményezéshez. A Budapesti Közművek Zártkörűen Működő Nonprofit Kft. munkatársa lapunknak azt mondta, hogy egy ilyen eljárást rendkívül problémás lenne kivitelezni, már csak azért is, mert a fővárosban óriási helyhiány van az üres területekből. Hasonlóan nyilatkozott a Siófoki Temetkezési Kft. is, de ugyanígy vélekedett a győri köztemető üzemeltetője is. Azt, hogy ez a közeljövőben miképp változhat, egyelőre nem tudni, ám tény, hogy a bécsi példa fontos mérföldkő lehet a környezettudatosság felé.
Több más temetőt is megkerestünk, de névvel nem akartak nyilatkozni. Volt, ahol azt mondták, hogy ez Magyarországon túl morbid ötlet ahhoz, hogy ilyesmin gondolkozzanak, míg mások a temetők nagyom magas kihasználtságát hozták fel indokként.