kulcsár edina
Kamaszkorban gyakran előfordul, hogy a fiatalok szédelegnek. Iskolai rendezvényeken pedig sokan ájulás közeli állapotra panaszkodnak, vagy el is ájulnak. Mi lehet ennek az oka? Most kiderül!
Főleg melegben, hirtelen testhelyzet-változtatás vagy iskolai évzáró közben tapasztalnak szédülést, ájulást a serdülő korban lévők. Mi áll a tünetek hátterében? Mikor utalnak súlyos betegségre? Mikor érdemes orvoshoz fordulni? A Semmelweis Egyetem Gyermekgyógyászati Klinikájának orvosa ezekre most mind választ ad!
Korábban a magas vérnyomás főleg a felnőttek és az idősek betegsége volt, a gyermekkori magas vérnyomás mögött pedig valamilyen más okot – leginkább vesebetegséget, hormonális vagy szív- és érrendszeri betegséget – kellett keresni. Manapság viszont egyre több a magas vérnyomásos gyermek. Ennek hátterében a mozgásszegény életmód, és az elhízás áll. A túlsúly mellett a dohányzás - a passzív is - és a túlzott sófogyasztás is rizikófaktor lehet, ahogy a nagy mennyiségű kóla vagy energiaital fogyasztás is. Tehát az ájulások hátterében egyrészt állhat a magas vérnyomás is, de szerencsére nem ez a jellemző.
Serdülőkorban legtöbbször nem a magas vérnyomás vagy más komolyabb szervi eltérés áll a tüntetek hátterében, hanem a szív- és érrendszer adaptációs zavara. Ez azt jelenti, hogy a vérnyomás szabályozása ilyenkor nem alkalmazkodik elég gyorsan a fiatalok hirtelen testmagasság-növekedéséhez.
Az életünkben két olyan periódus van, amikor nagyon gyors a test növekedési üteme: az újszülöttkor utáni néhány évben, illetve serdülőkorban. Utóbbi esetben a kamaszok egyetlen nyár alatt akár több centimétert is nőnek és ezt a gyors növekedési ütemet a keringési rendszer nem mindig tudja lekövetni. Pedig a vérnyomásunknak nagyon gyakran gyorsan kell reagálni bizonyos élethelyzeteket, például amikor fekvő helyzetből hirtelen felállunk. Viszont ha nem jut megfelelő nyomással elegendő vér a központi idegrendszerbe, bekövetkezhet egy ájulás közeli állapot. Ezért gyakoriak a serdülőknél az ájulásos panaszok, különösen a vékonyabb testalkatú gyerekeknél - hívja fel a figyelmet a Semmelweis Egyetem Gyermekgyógyászati Klinikájának igazgatója, dr. Szabó Attila gyermekszógyász hipertonológus.
Másik tipikus példája a vegetatív idegrendszer adaptációs zavarának, amikor a tinédzserek hosszú órákon keresztül állnak egy helyben, például a tanévnyitó- vagy -záró ünnepségeken. Ilyenkor a meleg miatt az agy perifériás részen az erek kitágulnak és nem a központ felé áramlik a vér, a szervezet pedig nem tudja a vérnyomást megfelelően szabályozni. Emiatt is ájulnak el sokan az iskolai rendezvényeken.
Hogy lehet eldönteni, hogy komoly baj, vagy csak átmenetei zavar áll a szédülés, ájulás hátterében? A szakorvos szerint kamaszkorban megfelelő diagnosztikával – a vérnyomást és a pulzust fekvő és álló helyzetben mérve; a vérnyomás többszöri mérésével; 24 órás vérnyomásméréssel – lehet és fontos is elkülöníteni a magas vérnyomás betegséget és az adaptációs zavart.
A serdülőknél a felnőttkori 120/80-as értékhez közelít a normális vérnyomás, de ez sok mindentől függ, például a testmagasságtól és a testsúlytól is. Példaként említi dr. Szabó Attila, hogy egy 17-18 éves 160 cm magas tornász és egy 195 cm-es kosárlabdázó esetében is teljesen más a normál érték, hiszen a vérnyomásnak el kell juttatni a vért a szervezet minden pontjára.
Mindenképpen érdemes orvoshoz fordulni, ha a tinédzsernek magas a vérnyomása és ahhoz panaszok is társulnak, vagy éppen fordítva, panaszok esetén (pl. fejfájás) mérnek magas vérnyomást. Keressük fel a gyermekorvost akkor is, ha gyakori és nem szűnik az ájulás, mivel ritkán ugyan, de előfordulhat, hogy nem adaptációs zavar, hanem egyéb probléma, például szívritmuszavar áll a háttérben.