tóth gabi
Itt a biciklis szezon! Arról már beszámoltunk, hogy tömegközlekedéssel hogyan vihetjük magunkkal messzebbre a kerékpárokat, most az autós szállítás szabályainak néztünk utána.
Sokan viszik magukkal a bringájukat a nyaralásra, vagy túrázni. Mit tehetnek azok az autósok, akiknek nem fér be a csomagtartójába a kerékpárjuk de mindenképpen négy keréken jutnának el a célállomásig? Mire kell figyelni, ha kerékpárt szállítunk autóval? Íme a részletek!
A csomagtartós megoldáson kívül személyautóval 4 -féle képen lehet kerékpárt szállítani: tetőn, csomagtérajtón, vonóhorgon vagy terepjáró pótkerekére szerelhető tartón. Ez utóbbi a legritkább és egyben a legdrágább megoldás is.
A kerékpárszállító nem akadályozhatja a sofőrt a kilátásban, nem veszélyeztetheti mások életét, értékét és nem takarhatja el a rendszámot és a lámpákat. Ha mégis eltakarja, akkor olyan tartót kell venni, aminek van megvilágított rendszámtáblatartója. Ilyen esetekben a hátsó rendszámtábla áthelyezhető, de akár váltható ki szürke rendszám is, ez azonban nem kötelező. Nem hivatalos rendszámmásolat használata viszont bűncselekmény és akár 3 évet is lehet kapni érte. Aki pedig rosszul rögzíti a kerékpárt az autójára, 5-50.000 Ft helyszíni bírságra számíthat.
Mivel a szállítóalkalmatosságok némelyike részben eltakarja a rendszámot, bevezettek külön erre a célra egy második, szürke színű rendszámot. Régen ezt a kormányablakokban lehetett kiváltani, miután levizsgáztattuk a kerékpártartót a kocsira szerelve. Ma már szerencsére egyszerűbb a helyzet: harmadik rendszámot már az okmányirodákban is ki lehet váltani, vizsgáztatás nélkül, de nincs rá mindig szükség, mivel a hátsó rendszám kerékpárszállítóra való átszerelését is elfogadja már a hatóság.
Az autó tetejére szerelhető csomagtartók közül a tetőcsomagtó a legolcsóbb. A terhelhetőségük általában max. 50kg, amit nem érdemes túllépni, illetve ilyen tartóval felszerelkezve kerülni kell a gyors irányváltást és az alacsony alagutakat is. Arra viszont nem árt felkészülni, hogy ennél a tartótípusnál a tetőre emelés elég nehézkes lehet. Az autó hátuljára szerelhető kerékpártartók előnye, hogy nagy a terhelhetőségük, könnyű rájuk feltenni a bringákat, kisebb a légellenállásuk és kevésbé szélzajosak. A hátsó szélvédő magasságában rögzíthetők előnye, hogy nem takarják a rendszámot és a lámpákat, ellenben zavarják a kilátást. A hátfal mögötti, vagy a vonóhorogra szerelhető típusok hátránya pedig, hogy a kilátást ugyan nem, de a rendszámot és hátsó lámpákat takarják a bringák.
Ha rangsorolni kellene a típusok biztonságosságát, akkor a vonóhorgos a legbiztonságosabb, a második a hátsó ajtóra szerelhető sínes, a harmadik a hátsó ajtóra szerelhető akasztós, a legkevésbé biztonságos pedig a tetőre szerelhető típus-legalábbis a rendőrség Országos Balesetmegelőzési Bizottsága (ORFK OBB) szerint.