tóth gabi
Közzétette a Magyar Nemzeti Bank, mik azok, amiket mindenképpen tartsunk szem előtt. A felhívásból az is kiderül, hol kerüljük a pénzváltást és hol tudunk rajta spórolni egy kicsit.
Mire érdemes figyelni pénzváltáskor? Hol érdemes és hol nem valutát váltani? Milyen költségekkel érdemes számolni és itthon vagy külföldön éri meg jobban pénzt váltani? Most kiderül!
Itthon pénzváltással csak olyan bankok és ügynökeik foglalkozhatnak, melyek rendelkeznek az MNB erre vonatkozó engedélyével. Azt, hogy egy pénzváltónak van-e ilyen engedélye, a legegyszerűbben az MNB Intézménykeresőjével ellenőrizhetjük le.
A hazai pénzváltók kötelesek jól látható helyen kifüggeszteni árfolyamjegyzéküket, és azt is, ki az együttműködő hitelintézetük. Áttekinthetően fel kell tüntetniük az általuk kínált valutákat, és azt is, milyen pénzegységre (pl. egy vagy száz egység) számolják az árfolyamokat a forinthoz képest-írja az MNB. Külön oszlopokban kell jelezniük a vételi árfolyamot (amennyiért tőlünk veszik a valutát) és az eladásit (amennyiért mi vásárolhatunk valutát). Az MNB ajánlása alapján továbbá a pénzváltóknak fel kell tüntetniük árfolyamjegyzékükben az euró és az amerikai dollár esetében az eladási és vételi árfolyam közötti különbséget is, ha az meghaladja a 10 százalékot.
Pénzváltás során az egyik legfontosabb szempont, hogy mennyibe is kerül a vásárolni kívánt valuta. Ennek kapcsán azt érdemes tudni, hogy a különböző valutaárfolyamok meghatározására nincs jogszabályi előírás, vagyis a különböző pénzváltók döntik el mennyiért váltanak valutát. A forgalmasabb helyeken -reptereken vagy turisztikailag frekventáltabb környéken- működő pénzváltók például drágábbak, mint a kevésbé forgalmas helyen lévők. Emellett eltérő mértékű kezelési költségeket is alkalmaznak, (általában a váltott összeg 0,3%-át). Szerencsére a pénzváltók gyakran kedvezményt is adnak meghatározott összeg felett, sőt olyan is előfordulhat, hogy egyáltalán nem alkalmaznak kezelési költséget.
A bankok a saját középárfolyamuk alapján kalkulálják az eladási és a vételi áraikat és nem a Magyar Nemzeti Bank középárfolyamát veszik alapul, ellentétben a pénzváltókkal. Vagyis a pénzváltókban olcsóbban lehet külföldi valutát váltani. A kedvezőbb árak másik oka, hogy a pénzváltók drágán vásárolják vissza az ügyfeleiktől a valutákat, amint aztán így olcsóban, de mégis haszonnal tudnak továbbadni.
A külföldi célországokban – a helyismeret hiánya miatt – a turisták számára jellemzően csak az idegenforgalmi szempontból forgalmas helyszíneken működő pénzváltók érhetők el. Ezek azonban – a hazai gyakorlathoz hasonlóan – az átlagos váltási árfolyamokhoz képest nagyobb haszonkulccsal dolgoznak, azaz a helyszíni pénzváltás drágább. Ezért is érdemes lehet a valutaváltást még utazás előtt, itthon elvégezni.
A reptereken, pályaudvarokon, eldugott kis utcákban vagy szállásokon működő pénzváltókat kerülni kell, de az itthon működő pénzváltók megbízhatók, mivel nagyon szigorú szabályok vonatkoznak rájuk.
Nem érdemes az utolsó percre hagyni a valutaváltást, hanem még az utazás előtt tájékozódva több megbízható pénzváltó ajánlatát érdemes összehasonlítani, így akár több ezer forintot spórolhatunk. Az aktuális árfolyamokat az xe.com oldalon mindig érdemes leellenőrizni. Ha Európán kívülre, esetleg egzotikus országba tervezzük a vakációt, azt is érdemes szem előtt tartani, hogy előfordulhat, az adott pénzt nem minden valutaváltónál vagy csak kis mennyiségben lehet kapni. Erről is célszerű előre tájékozódni.
Az elektronikus számlákon lévő külföldi pénzt devizának hívják, a kézzel fogható pénzt pedig valutának. Vagyis amikor külföldön pénzt veszünk fel egy ATM-ből, akkor a bankunk devizaárfolyamát kell figyelnünk (nem a középárfolyamot, hanem a legmagasabb eladásit!), ha pedig pénzt váltunk, akkor a valutaárfolyamot.