kulcsár edina
A pollen és az allergiaszezon már javában tart, a napokban pedig a nyárfa termése is hullani kezdett. Okoz-e allergiás tüneteket a nyárfaszösz és kell-e ellene valahogy védekezni? Most kiderül!
Az elmúlt napokban szállni kezdett a nyárfa, köznyelvben csak nyárfaszösznek nevezett termése, ami sok bosszúságot okoz, de vajon allergiát is? Íme a Nemzeti Népegészségügyi Központ állásfoglalása ezzel kapcsolatban!
Már január közepén azt közölte az NNK, hogy az átlagosnál melegebb időjárásnak köszönhetően elindult az idei pollenszezon. A pollenallergiás betegeknek, ezért már jó ideje gondot kell fordítaniuk a megelőzésre, a tünetek enyhítésére, amiben ez a naponta frissülő polleninformációs szolgáltatás is segíthet.
A szezon a mogyoróval indult, majd terjedni kezdett az éger, a ciprus- és tiszafafélék, valamint a kőris virágpora. A legfrissebb pollenjelentés szerint jelenleg a nyír, a tölgy és az eperfafélék pollenkoncentrációja országosan közepes, a platáné, a kőrisé, a fűzé, illetve a dióé az alacsony-közepes tartományban alakulhat. Alacsony koncentrációban jelen van még a levegőben a ciprus- és tiszafafélék, a juhar, az ostorfa, a gyertyán, a sás, a komlógyertyán virágpora, valamint a pázsitfűfélék, a fenyőfélék, a vadgesztenye, a bükk és az ernyősvirágzatúak pollenje. De mi a helyzet az épp zajló tavaszi hóeséssel? A nyárfaszösz nem okoz allergiás tüneteket?
A nyárfa termése és annak szél által való elterjedését segítő, üres, levegővel telt, allergén fehérjéket nem tartalmazó részei.
A nyárfaszösz a tévhitekkel ellentétben nem okoz pollenallergiás tüneteket, de az is biztos, hogy nincs jó hatással az allergiásokra. Akiknél ebben az időszakban jelentkeznek pollenallergiás tünetek, annál valószínűleg a levegőben aktuálisan jelen lévő allergén növények pollenszemei okozhatják a tüneteket.
Az fokozhatja az allergiások tüneteit, hogy a nyárfaszöszben természetes pollencsapdaként megtapadhatnak a levegőben lévő virágporszemek. Ez azért sem jó hír, mert ez az időszak a levegőben keringő pollenek szempontjából az egyik legzsúfoltabb.
Az NNK javasolja, hogy első körben kérjenek tanácsot kezelőorvosuktól. Nagyon fontos, hogy figyeljenek a megelőzésre és a tünetek enyhítésére. Például