tóth gabi
Nem mindenkinél az első darázscsípés alkalmával jelentkezik az allergiás reakció.
A Ripost dr. Bense Tamást, ismert gyermekorvost kérdezte a darázscsípésekről és az anafilaxiás sokkról.
„Az anafilaxia egy túlérzékenységi reakció, annak a legsúlyosabb formája. Nagyon gyakran darázscsípés után jelentkezik, de vannak bizonyos ételek, mint például a tej, tojás, mogyorófélék, amelyek ugyanilyen reakciót tudnak kiváltani. Általában jellemző, hogy nem az első alkalommal jelentkezik a heveny reakció, hanem ismételt találkozáskor” – magyarázta a Ripostnak dr. Bense Tamás, ismert gyermekorvos. „Vannak helyi tünetek (ahol a csípés történt), azon a részen lehet duzzanat. Előfordulhat, hogy rövid időn belül az ajkak, az arc szintén beduzzad. Emellett általános tünetek is jelentkezhetnek: gyengeségérzés, zavartság, hányás, hasi panaszok, émelygés, verejtékezés, nehézlégzés. Ahogy a csípés körüli területek is beduzzadnak, ugyanúgy a légutakban is jelentkezhet duzzanat, ami fulladáshoz vezethet. Ez az egyik halálok darázscsípés esetén, a másik a keringési rendszer összeomlása. Életet veszélyeztető állapot alakulhat ki.”
„Minden lehetséges, soha nem lehet tudni, hogy a szervezet mikor, mire, hogyan reagál. A darázscsípésnél fellépő allergiánál az szokott a jellemző lenni, hogy van egy első találkozás, amikor van egy picivel erősebb reakció, a másodiknál pedig már anafilaxiás sokk alakul ki. Minél többször találkozik az érzékenyen reagáló (fokozott allergiás hajlamú) szervezet a behatással, annál nagyobb a valószínűsége, hogy jelentkezni fog az anafilaxiás sokk.”
„Nagyon rövid idő áll rendelkezésre a csípés és a heveny tünetek kialakulása között. Általában ezt 10-30 percben szokták megjelölni. Ha valakinek darázscsípése volt, és a legenyhébb tüneteket észleli magán, azaz hányinger, gyengeség, heveny bőrpír, duzzanat az arcon, szemek körül, akkor haladéktalanul vegye fel orvossal a kapcsolatot! Ha nincs orvos a közelben, akkor hívjon mentőt, hogy mire esetlegesen kifejlődnek a hevesebb tünetek, addigra ott legyen az életmentő injekció!”
„Az Epipen egy adrenalin tartalmú készítmény. Létezik felnőtteknek és gyermekeknek való ún. öninjekció is. Akiknél már jelentkezett hevenyebb allergiás reakció, náluk mindig ott van a közelükben. Ők már a tünetek megjelenése előtt is be tudják adni maguknak” – árulja el az orvos, majd a használatról is mesélt. „A combba kell beadni, de adnak hozzá egy egyszerű használati utasítást is, amikor kiváltják a patikában. Fontos, hogy az injekciós tűt a beadás után egy fél-egy percet bent kell tartani. Utána lehet csak kihúzni, mivel kis mennyiségek mennek be, nehogy a hirtelen nem összezáródott szúrcsatornán keresztül visszacsurogjon és ne tudjon érvényesülni a hatóanyag. Amit még tudni kell, hogy ez nem egy mélyen, izomba adandó injekció, hanem felszínesen adandó. Rövid időn belül hatásos segítséget tud nyújtani a betegnek.”
„A kalciumot és egyéb népi gyógymódokat nem érdemes alkalmazni, mert nem igazolt a hatásosságuk. Másrészt az egyébként is leeső vérnyomást a vérnyomáscsökkentő hatásukkal még lejjebb viszik. Anafilaxiás sokk esetén az egyedüli beavatkozási lehetőség az adrenalin beadása” – szögezte le a szakember.
„Ha be kellett adni az injekciót, mindenképpen orvoshoz kell fordulni és hívni a 112-t. Ha kezdődő bármilyen reakció van, akkor is ez a helyzet. Szívmegállás, vagy légzéskimaradás esetén, az általános újraélesztést kell megkezdeni.”