tóth gabi
Bár nem lehetnének üresek az árstopos termékeknek kijelölt polcok, a vásárlók arra panaszkodnak, hogy gyakran nem jutnak hozzá az olcsóbb élelmiszerekhez. A Ripost nagy ártesztre indult és két olyan üzletláncot is talált, ahol már kora délelőtt elfogyott két-két hatósági a hatósági áras termék, és aznapra már nem is ígértek belőlük az eladók.
Ki korán kel, árstopos termékre lel – sajnos ez az igazság több, Magyarországon működő üzletlánc esetében, egyes multik ugyanis trükköznek az árstopos termékekkel. Azt mondják, elfogyott, nem kaptak eleget a központi raktárból. Bár a fogyasztóvédelem folyamatosan ellenőrzi, hogy az üzletekben betartják-e az árstopot, rengeteg helyen az a tapasztalat, hogy a polcokra nem helyezik ki a hatósági áras terméket. A Portfolio információi szerint idén 2400 vizsgálatot végeztek a hatósági árak betartásával kapcsolatban, és 563,65 millió forint bírságot szabtak ki. A lap elemzése szerint a hatóságok az ellenőrzések 12-16 százalékában találtak valamilyen szabálytalanságot.
Tesztelte a Ripost is, hogy mi a helyzet a Magyarországon működő üzletláncokban. A tapasztalat vegyes. A napnak azonos időszakában, délelőtt kerestük fel az összes boltot. A Tesco, az Auchan, a Spar és a Coop remekül vizsgázott, az összes hatósági áras termékből rengeteg állt polcaikon, az egyik üzletben pedig egy raklapon álltak árstopos termékek, rajta matricával: „SOS kiküldés” – ez arra enged következtetni, hogy amennyiben kiürül polcaikon a megszabott árú termék, igyekeznek azt sürgősen pótolni.
Nem így a Pennyben és az Aldiban! Több üzletüket is meglátogattuk. Tejhez egyáltalán nem jutottunk hozzá. Mindezt délelőtt! Az eladók sajnos mindenhol ugyanazt a választ adták: „Ha már nincs kint a polcon, akkor ma már nincs, csak holnap lesz!” Az egyik Aldiban azt is megtudtuk, hogy már reggel fél kilenckor elfogyott a tej, egy Penny-s eladó pedig közölte is velünk, hogy korán kell menni, különben nagyot koppanhatunk, ha árstopos terméket vennénk.
A vásárlók arra panaszkodnak, hogy 2,8%-os, árstopos tejhez nagyon ritkán jutnak hozzá. „A tej katasztrófa, szinte sehol nem kapok 2,8%-osat, egyik üzletben sem” – mondta Zsuzsanna. „Leginkább tejet vásárolnék, de sosincs” – számolt be tapasztalatairól Anikó. Egy olyan hölggyel is találkoztunk, akinek sikerült három darab árstopos tejet vásárolnia egy Aldiban, körülbelül úgy vitte magával a termékeket, mint a vadász az elejtett zsákmányt.
Összességében azt tapasztaltuk, hogy valóban a tej és a hús az, amiből nem sikerül biztosítania árstopos terméket minden üzletnek, és már délelőttre lefogynak a polcok. Táblázatban is összefoglaltuk a nagy Ripost-teszt eredményét:
Szentkirályi Alexandra a legutóbbi kormányinfón elmondta: húsvét előtt 268 üzletben ellenőrizték az árstop betartását, nyolc élelmiszerre vonatkozóan. Összesen 334 eljárás indult. 83-at megszüntettek, 179 üzletben állapítottak meg jogsértést, összesen 430 esetben. 72 eljárás még folyamatban volt múlt héten. Drága volt a húsvét azoknak, akik trükközni próbáltak a vevők kárára. A szabálysértések többsége abban állt, hogy üresek voltak a polcok, ahol az árstopos termékeknek kellett volna lenniük, miközben a raktárban volt az adott termékből. Az árstop bevezetése óta összesen 1565 ellenőrzést folytattak le a hatóságok. A nyár elején induló online árfigyelő rendszer is azt célozza, hogy ne lehessen trükközni az árakkal a vásárlók kárára.
Orbán Viktor miniszterelnök péntek reggel jelentette be, hogy április 30-a után is meghosszabbítja a kormány az árstopot, tehát a kristálycukor, a búza finomliszt (BL 55), a finomított napraforgó-étolaj, a házi sertéscomb, a csirkemell, csirke far-hát, csirkehát, csirkefar, csirkeszárnyvég,
és a 2,8% zsírtartalmú UHT tehéntej ára nem lehet magasabb a 2021. október 15. napi árnál, míg a tyúktojás és az étkezési burgonya ára nem lehet magasabb a 2022. szeptember 30. napi árnál.