tóth gabi
A miniszerelnök a Kossuth Rádióban arról beszélt: ha az orosz-ukrán háború világháborúvá fajul, az atomháború lesz.
Pénteken Orbán Viktor ismét a Jó Reggelt, Magyarország vendégeként érkezett a Kossuth Rádió stúdiójába. A beszélgetés elején az elmúlt napok szankciós eseményeiről beszélt. Elsőként kijelentette:
Nem Magyarország elleni szankciókról van szó.
Elmondta: 34 magánszemély ellen léptek ellen léptek. Egy magyar, egy ciprusi, egy liechtensteini és egy osztrák volt köztük, akik uniós polgárok. Hozzátette: Magyarország kilépett az éritett Nemzetközi Beruházási Bankból.
Arról is beszélt: minden adott a jó magyar-amerikai együttműködéshez. A kormányfő fontosnak nevezte, hogy "egy közös katonai védelmi szövetségnek vagyunk a tagjai", és van filozófiai hasonlóság is a két ország között, "az alapvető hitek azok egyeznek". Amerika is keresztény ország, továbbá a gazdasági kapcsolatok "egy sikertörténet képét mutatják" - sorolta. Hozzátette: "minden adott ahhoz, hogy jó és baráti kapcsolataink legyenek". Ugyanakkor arról is beszélt:
"Nagy a megosztottság az USA-ban, és ha demokrata elnök van, akkor nehezebb az együttműködés, míg republikánus esetén könnyebb."
Arról is beszélt: ma a háború tekintetében van a legnagyobb véleménykülönbség az USA és Magyarország között: a magyar emberek, és így a magyar kormány sem támogatja a háborút. Ezzel szemben a háború legfőbb támogatói az amerikaiak.
"Nyilvánvalóan egész másképp gondolkodunk a háborúról, de az én véleményem az, hogy az amerikai-magyar barátságnak ezt a véleménykülönbséget k kell bírnia" – hangsúlyozta. Hozzátette: Amerika rendkívül biztonságos hely már földrajzi szempontból is. Ez a Kárpát-medencéről nem mondható el.
"Amerikában ülve egész más képet mutat a világ, más képet mutatnak a világpolitika kockázatai, mintha az ember Budapestről, vagy ha aktuális legyek, Beregszászról nézi a történelmet. Joggal várjuk el, hogy az Egyesült Államok tudomásul vegye Magyarország speciális helyzetét."
Ezért mi a béke oldalán vagyunk, ott is akarunk maradni
- mondta.
Az Egyesült Államok nem adta fel a tervét, hogy mindenkit "belepréseljen" egy háborús szövetségbe - összegezte Orbán Viktor, hangsúlyozva: nem fogjuk engedni, hogy belepréseljenek minket a háborúba.
A miniszterelnök arról is szót ejtett: sajnálja, hogy a baloldal háborúpárti álláspontot választott. Úgy látja: egyre nagyobb a háború eszkalációjának a veszélye, és a helyzet folyamatosan romlik.
A legutóbbi hírek szerint a britek szegényített urántartalmú lövedéket akarnak eljuttatni az ukrán frontra, Oroszország pedig taktikai atomfegyvereket telepít Belorussziába - tette hozzá.
Ez nem atombomba, de a nukleáris eszközrendszer világához visz közelebb egy lépéssel - mutatott rá a kormányfő. Ezek a jelek arra mutatnak, hogy ha világháborúvá fokozódik az orosz-ukrán fegyveres konfliktus, akkor azt atomfegyverekkel fogják megvívni.
Nem irodalmi túlzás, hogy a háború kiterjedése valamilyen atomfegyver bevonásával is járhat, tehát ha világháború lesz, akkor atomháború lesz.
Természetesen a nagyhatalmak, így Oroszország felfegyverzettségének pontos mértékét is csak megbecsülni lehet, a VG azonban tavaly októberben arról írt: Oroszország nagyjából kétezer taktikai és majdnem háromezer stratégiai atomfegyverrel rendelkezik, amivel a világ jelenlegi legnagyobb atomhatalmának számít. A taktikai atomfegyverek kisebb méretű töltetek, ezek szűkebb körben pusztítanak, emellett a maguk után hagyott sugárfertőzés mértéke is kisebb.
Egyelőre nem aktuális az élelmiszerárstopok kivezetése - árulta el a reggeli rádióinterjú során a kormányfő.
Áprilisban érzékelhetően csökkenhet az infláció, májusban és júniusban pedig már határozottabban mérséklődhet - mondta Orbán Viktor miniszterelnök pénteken a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában. A kormányfő ugyanakkor kijelentette: ami eddig történt az árindex csökkentése érdekében, az nem elegendő ahhoz, hogy kivezessék az ársapkát. Van ugyan néhány termék, különösen az élelmiszerek között, amelyeken keresztül az üzletek versenyeznek a vevőkért, de ezen áruk spektruma még szűk - mondta. Úgy fogalmazott: a kormány várja, hogy hasson a "vakcina", amit az infláció ellen adott be a gazdaságnak. Hozzátette: a kabinetnek továbbra is az infláció letörésén kell dolgoznia.