kulcsár edina
Nobel-díjasok és klímaszakértők nyílt levelet küldtek Olaf Scholz kancellárnak.
Április 15-én Németország a még működő atomerőműveit is leállította, ám klímakutatók és Nobel-díjasok Olaf Scholz kancellárnak írt nyílt levelükben azt követelik, hogy a németországi atomerőművek továbbra is működjenek:
„Németország, Európa és a világ polgárainak érdekében”.
A szerzők szerint Scholz "különös felelősséggel tartozik" ebben a kérdésben. Az aláírók között van a fizikai Nobel-díjas Klaus von Klitzing (Max Planck Intézet) és Stephen Chu (Barack Obama amerikai elnök energiaügyi minisztere), aki szintén megkapta a Nobel-díjat.
Scholznak "újra kellene gondolnia a német atomenergia leállítására vonatkozó terveit" és "tovább kell használnia a rendelkezésre álló erőműveket" - áll a levélben. Ez hozzájárulhat "az energiaválság enyhítéséhez", valamint a német klímacélok eléréséhez. A tudósok szerint az atomenergia klímabarátabb, mint a szén. A CO2-megtakarítás lehetősége ezért nagy.
A levelet a "Replanet DACH", az európai ökomodernisták egyesülete tette közzé. A szervezet a környezet- és klímavédelemet technológia és tudományos alapú megoldásokkal érné el. Az utolsó három német atomerőmű, az Isar 2, a Neckarwestheim 2 és az Emsland leállásával több mint 60 év után szombaton véget ért Németországban az atomenergia békés energiatermelési célú felhasználásának korszaka. Időnként 19 atomerőmű fedezte Németország villamosenergia-szükségletének 25-30 százalékát. Mindeközben az atomerőművek felszámolását elsősorban a szén- és gázerőművek nagyobb igénybevételével kompenzálják. Ezért Németországban a legmagasabb a fajlagos CO₂-kibocsátás a villamosenergia-termelésben Lengyelország és a Cseh Köztársaság után.
A szövetségi kormány 2030-ra a megújuló energiák arányát 80 százalékra növelné, az időjárástól függő szél- és napenergia ingadozásokat pedig mintegy 50 új, 500 megawattos gáztüzelésű erőmű építésével kívánja kompenzálni.
Az utóbbi időben számos ország meghosszabbította atomerőművei üzemidejét. Új atomerőművek építését tervezik Franciaországban, Nagy-Britanniában, Lengyelországban, Csehországban és Hollandiában is.
Söder az atomerőműveket továbbra is üzemben akarja tartani Bajorországban
Markus Söder (CSU ) bajor miniszterelnök reaktor építését fontolgatja Bajorországban a magfúzió kutatására - mondta a FOCUS online-nak. Az amerikai kutatók technológiai áttörése után adódó lehetőséget nem szabad elszalasztani.
"Ezért Bajorország bekapcsolódik az új magfúzióval kapcsolatos kutatásokba" - mondta Söder.
A CSU vezetője szerint amennyiben az Unió nyeri a következő választást, "akkor használni fogjuk az atomenergiát" .