tóth gabi
Különböző okok miatt naponta statisztikailag 1,5 autó kapott lángra idén Magyarországon. Mit tehetünk, ha kigyullad az autónk és mit a megelőzés érdekében? Ez a szakértők tanácsa!
Az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság(OKF) nyilvántartása szerint tavaly 643, idén csak március 14-ig 112 személyautó gyulladt ki Magyarországon különböző okok miatt. A tüzek jelentős része a gépjárművek megfelelő karbantartásával és kis odafigyeléssel megelőzhető lett volna. Mit tehetünk a megelőzés érdekében és mit csináljunk, ha kigyullad az autónk?
Van, hogy álló és van, hogy mozgó autóban csapnak fel a lángok. A tűz kívülről is átterjed a gépjárműre, de benne is keletkezhet. Látszólag minden ok nélkül is kigyulladhat egy autó, de akár egy karambol vagy árokba csúszás miatt is. A gépjárművekben egyébként fele-fele arányban keletkezik tűz álló helyzetben, illetve mozgás közben-írja a Közlekedés Tudományi Intézet (KTI). De előfordultak olyan esetek is, amikor egy lakástűz vagy egy lángba borult másik autó miatt gyullad ki egy amúgy tökéletes műszaki állapotban lévő jármű.
Az OKF szerint az ilyen tüzek többsége a gépjárművek nem megfelelő karbantartására vezethető vissza. Elöregedtek, korrodálódtak vagy gyúlékony anyagokkal telítődtek a gépjármű motorterében lévő hőterelő lemezek, hővédő panelek, vagy egyéb módon megrongálódott a szigetelés egy része vagy az egésze, és már nem töltötte be eredeti funkcióját. De gyakran okoznak tüzet a motortérben a zárlatos elektromos csatlakozók is. Éppen ezért rendszeresen ellenőriztessük és tartsuk tisztán a motorteret és a csatlakozókat. A mások oka a tűnek a hosszabb ideig tartó folyamatos üzem lehet, például ha autópályán nagy sebességgel haladunk egyes alkatrészek 300-500 Celsius-fokra is felforrósodhatnak. Ha ezek bármilyen éghető anyaggal kapcsolatba kerülnek mondjuk egy ütközés miatt, azonnal lángra lobbantják azt.
Autó-tűzeseteknél gyakori, hogy minden érzékelhető előjel nélkül erős, égett, műanyag-szag tölti be az utasteret vagy füstölni kezd a műszerfal. Ilyenkor a lehető legrövidebb időn belül az első biztonságos helyen meg kell állni, lehetőleg úgy, hogy ha az autó kigyullad, a lángok ne veszélyeztessenek mást. Amikor még csak ezt az égésszagot érezzük, vagy még csak füstöt látunk, a nagyobb baj még az esetek többségében megelőzhető. Ehhez viszont felkészültnek kell lenni.
A legtöbb autótűz megfelelő eszközökkel könnyen-gyorsan elfojtható, különösebb előképzettség nélkül is. De csak ha időben észleljük és azonnal cselekszünk. A legegyszerűbb, ha veszünk valamilyen tűzoltó készüléket, amit mindig magunknál tartunk a kocsiban. A habbal oltó tűzoltó eszközök alkalmazása a legcélravezetőbb az ilyen tüzek eloltására, megelőzésére. Lehetőség szerint ilyet vegyünk. Az ABC porral oltó készülék sem rossz, de a motortérbe befújva a kis porszemcsék meghibásodást okozhatnak, ezért javasolják a katasztrófavédelem és a szervizek is, hogy inkább egy kétliteres ABF habbal oltó tűzoltó készüléket tartson mindenki a kocsijában. Azt sem árt tudni, hogy ha a lángok már elborították az utasteret vagy kívülről az autót, a tűzoltóság speciális eszközei nélkül a tüzet már nem igen lehet megfékezni.
Nagyon fontos, hogy ha magunk látunk neki az oltásnak, minden esetben óvatosan, lassan és oldalról nyissuk fel a motorháztetőt. Csak annyira, hogy a résen keresztül befújhassuk a tűzoltó készülék tartalmából egy jó adagot. Ezzel szerencsés esetben megakadályozzuk, hogy az izzásból lángoló tűz keletkezzen. Amennyiben biztonságosan el tudjuk végezni az oltást, az akkumulátorsaruk lehúzásával áramtalanítsuk a járművet. Ezután értesítsük a tűzoltókat, akkor is, ha látszólag megfékeztük a tüzet. Mondják ki ők, hogy tényleg sikerült-e - tanácsolja az KTI.