kulcsár edina
Ma már szinte minden sarkon biztonsági kamerák figyelnek minket saját magunk és vagyontárgyaink biztonsága érdekében. De mi a helyzet például a szépségszalonok belső tereivel? Ott is szabályos ez?
Egy szépségszalonban sszámos olyan kezelést végeznek, amihez meg kell szabadulni egy-két ruhadarabtól, vagy akár az összestől. Ezeket a kezeléseket sokszor többmilliós gépekkel végzik. Az ebben keletkező esetleges kárt joggal szeretné megtéríttetni a tulajdonos, amihez egy kamerafelvétel jó kiindulópont lehet. Már csak az a kérdés, hogy szabályos-e egyáltalán felvételt készíteni egy szépségszalonban, ahol a vendégek intim helyzetbe is kerülhetnek. A Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság (NAIH) állásfoglalásából most kiderül!
Magánemberként, magánterületen annyi kamerát szerelhetünk fel, amennyit csak akarunk, ha betartunk néhány alapszabályt. Például nem látszódhat a felvételen a szomszéd telke, ingatlana, ahogy közterületről sem készíthetünk felvételt. Ez kizárólag a hatóságoknak áll jogában. Az üzlethelyiségek megfigyelésére vállalkozóként ugyancsak jogunk van biztonsági kamerákat használni -főleg éjszaka-, de csak nagyon szigorú szabályok mellett. Többek között meg kell felelni a hazai szabályozásnak és az EU-s törvényeknek is. Hogy ezt megteszik-e a cégek a NAIH ellenőrizheti és hozzájuk lehet bejelentést is tenni, ha úgy érezzük jogtalanul készít rólunk valamelyik vállalkozás felvételt. Így történt ez egy budapesti szépségszalonnal kapcsolatban is, ahol nem csak az ott dolgozókat, de a vendégeket is kamerával figyelték, sőt, a hangjukat is rögzítették.
Több bejelentés is érkezett a NAIH-hoz egy harmadik kerületi szépségszalonnal kapcsolatban. A bejelentők azt kifogásolták, hogy a szalonban minden helyiségben -irodában, kezelőben, VIP kezelőben, vizsgálati szobákban folyosón, recepción- kamerák vannak. Ezen kívül sokan kifogásolták azt is, hogy mind a munkavállalókat, mind a vendégeket le is hallgatják. Az így szerzett információkat pedig arra használják, hogy még több kezelést és arcápoló terméket adjanak el a vendégeknek. A hatóság utánajárt a bejelentéseknek és hivatalból eljárást indítottak, aminek a következő lett a vége.
Megállapították, hogy valóban megfigyelték a dolgozókat és a vendégeket is, ezzel pedig megsértették az adatvédelmi törvény (GDPR) több pontját is. Éppen ezért megtiltották a kamerák használatát a kezelőkben, valamint a diagnosztikai és vizsgálati szobákban és utasították a szépségszalont a már meglévő felvételek törlésére is. A hatóság megállapította azt is, hogy jogalap nélkül kezelték a vendégek adatait és használták azt marketing célokra. Az adatvédelmi jogsértések miatt pedig 30.000.000 forintra büntették a szépségszalont. Vagyis a válasz arra a kérdésre, hogy megfigyelhetnek-e kezelés közben egy szépségszalonban az, hogy nem.