Létrehozva: 2023.04.15.

Rengeteg helyen leadható a használt sütőolaj: itt a részletes lista!

Mihez kezdenek a leadott olajjal? Miért kell egyáltalán leadni a használt sütőolajat, miért nem lehet egyszerűen a lefolyóba önteni? Hol lehet leadni a használt olajat? Íme a válaszok!

Magyarországon évente több, mint 50.000 tonna étolajat használunk el, ennek viszont mindössze a 2 százalékát gyűjtik vissza és hasznosítják újra. Pedig sok helyen le lehet adni a használt sütőolajat, és a lista egyre csak bővül. 

olaj, sütőolaj, használt olaj, használt sütőolaj
Egyre több helyen le lehet adni a használt sütőolajat. Fotó: Kiss Annamarie (KA) / Bihari Napló

Miért nem szabad a lefolyóba önteni a használt sütőolajat?

Egyrészt, ha a használt olaj a csatornarendszerbe kerül, ott lerakódik a csövek falán ami végül duguláshoz vezet. A városok csatornáiban élő zsírszörnyek megszületéséhez is az olaj az egyik összetevő: a WC-be dobott nedves törlőkendők összetapadnak az olajjal és más szennyeződésekkel, és kész a baj. Másrészt az olaj a csatornahálózatban tett utazása végén az élővizekbe jut, a víz felszínén úszva pedig meggátolja az oxigénfelvételt, így elpusztítja a vízi élőlényeket. Egyetlen csepp használt étolaj akár 1000 liter élővizet is elszennyezhet-hívja fel a figyelmet a Tudatos Vásárlók Egyesülete. Pedig a használt sütőolaj 100%-ban újrahasznosítható.

Egyre több helyen le lehet adni

A Mol nemrég jelentette be, hogy folytatja a használ sütőolaj gyűjtési kampányát, és újabb kutakon teszi lehetővé, hogy zárt edénybe átöntve, környezetbarát módon szabadulhassunk meg a használt sütőolajtól. Jelenleg mintegy 350 Mol kúton lehet leadni a használt zsiradékot. Hogy pontosan hol, azt a cég honlapján lévő töltőállomás-keresőben vagy az ingyenes Mol Move applikációban lehet megtalálni. A Mol mellett 11 Lukoil töltőállomásán is leadható a sütés-főzés során keletkező használt étolaj, a fővárosban például az Esztena utca 1.-nél lévő kúton.

A benzinkutakon kívül nagyobb üzletek is gyűjtik a használt olajat

A Spar például 2021-ben indította el a használt étolaj és zsiradék újrahasznosítási programját. Ma már közel 100 hiper-, és szupermarketjükben adható le a használt sütőolaj, amit üvegben, PET palackban vagy akár saját csomagolásukba visszatöltve is leadhatunk. A helyszíneket ezen az interaktív térképen kereshetjük meg. A Spar mellett a Coop üzletek, a Lidl, az Aldi és a Tesco is több helyen gyűjti a használt sütőolajat. Az Aldi üzleteinek kétharmadánál van sütőolajgyűjtő, a Lidl viszont csak néhány helyen teszi ezt lehetővé, ahogy a Tesco is tíznél kevesebb üzletben gyűjti a használt zsiradékot. A Coop viszont már hosszú ideje foglalkozik a használt sütőolaj visszagyűjtésével. Az ő weboldalukon a Szolgáltatások pont alatt találhatjuk meg az olajpontokat.

olaj, sütőolaj, használt olaj, használt sütőolaj
Fotó: Huszár Márk / Heves Megyei Hírlap

Interaktív térképes kereső is segíthet sütőolaj-átvevőpontot találni

1990 óta foglalkozik itthon sütőolaj újrahasznosítással a Biofilter Zrt. Sok gyűjtőpont is velük áll kapcsolatban, így ők felelnek a leadott olaj újrahasznosításáért. Hogy mindenki gyorsan megtalálhassa a hozzá legközelebbi pontot a Biofilter egy interaktív térképet üzemeltet, aminek a segítségével egyszerűen lehet böngészni a leadópontok között. Csak a címet, irányítószámot kell beírni, és máris látszik az összes fellelhető leadópont az élelmiszerboltoktól a benzikutakon át a hulladékudvarokig. A térkép itt található.

Mihez kezdenek a használt sütőolajjal?

A Mol kutaknál leadott olajból a Rossi Biofuel komáromi üzemében biodízelt készítenek, amit a Mol a fenntarthatóbb gázolaj gyártásához használ, hogy csökkentse a szén-dioxid-kibocsátást. A többi, szelektíven gyűjtött és megfelelő helyen leadott mennyiség 90%-ából ugyancsak biodízel lesz, 10%-ából pedig biogáz.

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek