kulcsár edina
A fiatal DJ elárulta, hogy pánikbetegségben szenved régóta, amiről nyíltan beszél a közösségi médiában, ahol egy ideje a kábítószerfogyasztás is a témája. Azért tartja ezt különösen fontosnak, mert gyakran éri az a vád az éjszakában dolgozókat, akár őt is, hogy ezt csak drogokkal lehet bírni.
Hogy kerül egy asztalhoz DJ Yamina (Illés Viktória) magyar lemezlovas, Dr. Zacher Gábor főorvos, toxikológus, Dr. Molnár István Jenő PH.D. Drogkutató Intézet stratégiai igazgató, illetve a hős Szarvas Erika rendőrőrmester, a BRFK BMO munkatársa? Emlékezetes: ő az az újpesti hős, aki 2020. december 24-én végzett a férfivel, aki drog hatása alatt támadt rá és társára egy késsel. Nos, a rendőrség, a rendőrök munkája koránt sem csak a bűnözők elfogásáról, a bűnügyek felderítéséről szól, hiszen a bűnestek megelőzése talán még ezeknél is fontosabb. A Budapesti Rendőr-főkapitányság Bűnmegelőzési Expót rendezett április 13-án a Teve utcai székházban, ahol bemutatták munkájuknak ezt az oldalát is.
Az esemény egy kiállítással indult, ahol betekintést nyerhettek a jelenlévők többek között a Nemzeti Bűnmegelőzési Tanács – Hello Biztonság - online játékába, a Szabad Labor Drámaműhely „Erősebb NEM” – Plakátkampányába, ami a családon belüli erőszakról szól, illetve a Drogkutató Intézet és a Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálat tevékenységébe.
A rendőrségi pódiumbeszélgetésnek általában tele vannak szakkifejezésekkel, ám nem érhette ez a vád azokat, akiket a BRFK most egy asztalhoz ültetett. A fiatal DJ, Yamina, azaz Illés Viktória beszélt arról, hogy pánikbetegségben szenved régóta, amiről nyíltan beszél a közösségi média fórumain, ahol egy ideje a kábítószerfogyasztás is a témája. Azt is elárulta, hogy azért is tartja ezt fontosnak, mert gyakran éri az a vád az éjszakában dolgozókat, akár őt is, hogy ezt csak drogokkal lehet bírni.
Nekem a betegségem volt az, ami mindig távoltartott a drogoktól, mert halálfélelmem van, volt a hatásaiktól
- fejtette ki DJ Yamina.
Dr. Zacher Gábor szerint az a kulcs, hogy a megfelelő nyelven szóljunk a fiatalokhoz, ám ez nem helyettesítheti azt a "munkát", amit a családokban kell elvégezniük a szülőknek.
Tele vagyunk szorongó, mentális problémákkal küzdő fiatalokkal, erre a Covid csak ráerősített és az orosz-ukrán háború sem javít a helyzeten
- fogalmazott a szakember.
Szarvas Erika rendőr őrmester arról beszélt, hogy számára is megdöbbentő volt az elhíresült esetnél, hogy a drog mennyire megváltoztatja, kifordítja magából az embert, hiszen a rá és társára támadó férfi eleinte a földön ült és nyávogott, mint egy macska, majd egyik pillanatról a másikra kést rántott és felbőszült vadállatként támadott tájuk. Miután több lövéssel eltalálta Erika, még azt sem érezte meg.
Rémisztő volt látni, hogy vérzik, mert eltaláltam, többször is, de ő csak jött és jött, amíg a halálos lövés el nem találta
- idézte fel az eseményeket a rendőrnő.
A beszélgetés résztvevői mind egyetértettek abban, hogy a drog sokkal átfogóbb probléma annál, semmint hogy a fogyasztókról és a dílerekről beszéljünk csupán. A téma számos módon megközelíthető, és kiemelt szerep jut a megelőzésben a családoknak, a szülőknek. Általános problémaként említették, hogy a szorongásaikról, problémáikról a gyerekek vagy nem mernek, vagy nem a szüleikkel akarnak beszélni, illetve a szülők gyakran nem a megfelelő módon reagálnak a gyermekeik közlésére. A statisztika szerint a magyar családokban mindössze napi 7 perc a minőségi beszélgetés ideje a gyermekek és a szülők között. Pedig sok múlik ezen!