kulcsár edina
Sokkoló események kavarták fel a mindenszenteket övező hosszú hétvégét: egy egyelőre a sajtó által sem megnevezett hazai sztárénekesnőt sikertelen öngyilkossági kísérletet követően szállítottak kórházba, ahol kokaint és erős nyugtatót mutattak ki a szervezetében.
Az eddig rendelkezésre álló információk szerint a hölgy mindkét alkarján komoly sérüléseket láttak el a mentősök – ezt támasztják alá a Bors értesülései is, melyek szerint a rendőrség jelentős mennyiségű vért talált az illető 13. kerületi lakásának fürdőszobájában.
Bár a teljes igazság egyelőre rejtély marad, a Life.hu utánajárt, mi történik egy ilyen szituációban az öngyilkosjelöltekkel a kórházban, illetve hogyan döntik el a szakemberek, hogy az adott személy ön- és/vagy közveszélyes-e, valamint biztonságosan hazabocsátható-e.
"Számtalan olyan esetbe futunk bele, amikor valakit nem behoznak a kórházba, hanem minket riasztanak oda, ahol az illető öngyilkosságot készül elkövetni, például a Duna egyik hídjáról akarja levetni magát. Ilyenkor az öngyilkossági kísérletet eredményező pszichés állapotot kell szakszerűen kezelni és megakadályozni a tragédiát" – taglalta Zacher Gábor szakorvos, majd arra is kitért, hogy milyen esetekben engedhetik haza a pácienst és mikor tarthatják őt bent – akár akarata ellenére is.
Az ön- és közveszélyes állapot meghatározása mindenképp igazságügyi elmeszakértő, illetve pszichiáter feladata. A szakértő egy bíró kíséretében kérdéseket tesz fel az illetőnek, meghallgatja a válaszait, majd felállít egy szakvéleményt, mely alapján elrendelheti a benntartását vagy az elbocsátását.
"Amennyiben a beteg bent tartható, az állapota alapján meghatározott ideig „utalhatják őt be" gyógykezelésre. Ha egy újabb vizsgálatot követően a pácienst már nem találják ön- és közveszélyesnek, emittálható, azaz elbocsátható az intézményből."
Hazánk egyik legismertebb orvosával készült teljes interjút a Life.hu oldalán olvashatjátok el. Megéri kattintani, mert érdekes dolgokat mondott Zacher Gábor.