kulcsár edina
Évente legalább egy alkalommal érdemes elvégezni ezt a 6 lépésből álló feladatsort, hogy rendbe tegyük a digitális életünket is. Ideje elvégezni a tavaszi digitális nagytakarítást!
A tavasz az évnek azon időszaka, amikor a közelgő nyárra készülve átnézzük holmijainkat, rendszerezzük a háztartásunkat és az életünket. Ez remek alkalom a digitális létünk rendbetételére is, amihez a Nemzetbiztonsági Szakszolgálat Nemzeti Kibervédelmi Intézete (NKI) egy 6 lépésből álló listát is összeállított.
A cél az, hogy minden fiókunkhoz megfelelően hosszú, egyedi jelszót használjunk, ezzel biztosítva azt, hogy az egyik fiók feltörése esetén a többi továbbra is biztonságban maradjon – tanácsolja az NKI. A jelszavak elmentéséhez javasolt valamelyik jelszókezelő használata, amikben biztonságosan tárolhatjuk a jelszavainkat, és egyúttal egyszerűbbé is teszik az életünket. Ahol csak lehet, engedélyezzük a kétfaktoros azonosítást (2FA), különösképp a személyes vagy banki fiókjainknál! Ha esetleg van olyan felhasználói fiók, amire több mint egy éve nem jelentkeztünk be, akkor itt az idő törölni azt.
Eszközeink naprakészen tartásával kihasználhatjuk a legújabb biztonsági funkciókat. Ennek a legegyszerűbb módja, ha engedélyezzük az automatikus frissítések futtatását a számítógépünkön, mobilkészülékeinken, illetve minden egyéb otthoni okoseszközünkön. Töröljünk minden olyan programot vagy alkalmazást, amit nem használunk! Egyes applikációk tárhelyigényesek, sérülékenységeket rejthetnek magukban és még le is lassíthatják a rendszert. Minél kevesebb alkalmazásunk van, annál biztonságosabb a rendszerünk, és ezáltal az adataink.
Győződjünk meg arról, hogy a bankszámlánk, hitelkártya és nyugdíj-takarékszámlánk úgy legyen beállítva, hogy tranzakciók – különösen a nagy összegű vásárlások, vagy átutalások – esetén kapjunk figyelmeztetést.
Idővel azon kaphatjuk magunkat, hogy egyre több olyan eszközünk gyűlt össze, amelyekre valójában már nincs is szükségünk. Mielőtt azonban kidobnánk ezeket az eszközöket, mindenképpen töröljünk le róluk minden személyes információt! A legtöbb készülék már rendelkezik beépített törlési funkcióval, amivel selejtezés előtt biztonságosan törölhetjük az eszközön tárolt személyes adatainkat.
Nagyon valószínű, hogy egyszer szükségünk lesz biztonsági mentésere ahhoz, hogy visszaállíthassuk a számunkra fontos adatokat. Ha nem automatikusan történik ez a mentés, most ideje megejteni.
Azon belül is az adatvédelmi beállításainkat, hiszen ezek a személyes információk aranybányái. Ellenőrizzük, hogy nem hoztunk-e nyilvánosságra érzékeny adatokat, mint például a születésnapunk, telefonszámunk, lakcímünk, bankkártya adataink vagy éppen tartózkodási helyünk a megosztott fotóinkon. Ha csak minden évben pár órát ezekre a lépésekre fordítunk, máris sokat tettünk eszközeink és személyes információink védelméért.