tóth gabi
Harcolnak a ceglédiek két focipályájuk megmentéséért.
Ahogy arról már korábban beszámoltunk, panaszkodó nyugdíjasok miatt kell lebontani két lakótelepi focipályát is Cegléden, ami hatalmas vitát generált a kis városban. Most kiderült, hogy egyszerűen elnézték a zajhatárt a szakvéleményben. Mindössze egyetlen mérésből és modellszámításból hozták ki, hogy meghaladja az egészségügyi határértéket a zaj. De ez nem volt igaz.
Nyilvánosságra kerültek azok az akusztikai szakvélemények, amelyek alapján a Fővárosi Ítélőtábla nemrég egy nagy felháborodást kiváltó határozatában elrendelte két ceglédi játszótéri focipálya bezárását és lebontását. A dokumentumokból egyebek mellett az derül ki, hogy a szakértő elnézte az egészségügyi határértéket. Emellett egész nyáron nem tudtak mérni a rossz időjárás vagy a gyerekek hiánya miatt, így többször is határidőt kellett hosszabbítani. Végül csak az egyik pályán sikerült mérni egyetlen egy alkalommal, a másiknál csak modellezni lehetett.
A szakvélemény három és fél éve készült, ebben fémrácsról, fémszerkezetű kerítésről írtak, amely erősen zörgő hangot ad ki, ha rárúgják a labdát. Ám a kerítést azóta műanyagra cseréltette az önkormányzat, amely viszont nem ad ki jelentős zajt.
Hogy pontosan mikor rendelte ki a bíróság az akusztikai szakértőt, az nem derül ki a szakvéleményből, de ő 2019 júniusában jelezte, hogy az időjárási korlátok és „tetten érés” esetlegessége miatt - azaz, hogy nem biztos hogy találnak hangoskodó gyerekeket -, képtelenség 30 napon belül a mérésnek eleget tenni. Ezért kértek határidő hosszabbítását. Végül augusztus 16-án látták alkalmasnak az időt arra, hogy nekiálljanak a zajhatások mérésének.
A nevezett napon egyik perbeli sportpályán sem történt semmi, 10 és 17:30 óra között hiába vártuk, hogy legyen egyébként esetleges, a kifogásra okot adó játék
– olvasható a szakvéleményben.
A következő alkalmas nap, amikor az időjárás is megfelelt a kinti játéknak, szeptember 29-én jött el.
Ekkor a helyszíni szemle 13 óra előtt kezdődött, és 19:30 percig, sötétedésig vártuk, hogy legyen mérésre alkalmas játék, ezúttal is hiába
– sajnálkozott a szakértő.
Végül október 15-én rámosolygott a szerencse az akusztikai szakértőre. A szemle helyszíne az elsőrendű felperes háza volt, ahol ezúttal is hiába vártak a focizókra. Szerencséjükre viszont a másodrendű felperesnél, a volt tiszti lakótelepen indult a helyi derbi, így áttelepültek oda.
8–10 fiatal felnőtt játszott, kísérve a szokásos verbális kommunikációval, a játékot pedig kísérték gyerekhangok is
– jellemezte a szakértő a körülményeket.
A szakvélemény elkészítési határideje nem engedett meg újabb mérési kísérleteket, így ezúttal el kellett szakadni attól a mérnöki alapelvtől, hogy egy mérés nem mérés
– sajnálkozott a szakértő, aki szerint a 144 perces játék felvételével elég adatuk keletkezett.
A bíróság többek között azt kérte, hogy mérjék meg, túllépi-e a nappali időszakra megállapított 55 decibeles határértéket a zajhatás, de a szakértő ezt felülbírálta, és azt állította, hogy 50 decibel a zajhatár, majd a szakvéleményét is ehhez igazítva fogalmazta meg.
Tehát a bíróság egy olyan szakvélemény alapján bontat le két focipályát, ahol az egyik esetében a szakértő bevallottan tévedett a határérték megállapításában, még ha a mérés adata ezzel együtt is meghaladja a limitet, a másiknál pedig egyetlen alkalommal sem tudtak játék híján mérni, így ott csak modellszámításra támaszkodhatott a bíróság a döntésnél.
Hat hónapot adott a bíróság a labdázók elbontására, a határidőt pedig az ítélet kézhezvételétől kell számítani. Ha megkapjuk az ítéletet, a Kúriához fogunk fordulni felülvizsgálatra, amelyben kérjük az ítélet felfüggesztését
– nyilatkozta Ferenczi Norbert, a ceglédi önkormányzat ügyrendi és jogi bizottságának fideszes tagja, aki arról is beszámolt, hogy aláírásgyűjtés folyik a városban a pályák megmaradását kérve.
Ha elegendő aláírás összegyűlik, azt beadják az alapvető jogok biztosának.