tóth gabi
A világ legnagyobb sörkészítő nemzeteit sikerült maga mögé utasítania a békésszentandrási sörfőzdének az április 18. és 22. között rendezett XXXIII. Arany Sörpecsét elnevezésű sörversenyen a csehországi Litomericében.
A hazai gasztroforradalom legsikeresebb részét valószínűleg a magyar borok diadalai adják, melyek sorra gyűjtik be a rangos nemzetközi díjakat, ám ezúttal a magyar sör is letette a kézjegyét. Tavaly áprilisban tréfának szánta a kolbászos sörét a Szent András Sörfőzde, ami így is nagy siker lett, ám idén teljesen tudatosan készültek termékeikkel Csehország legrangosabbnak számító nemzetközi sörversenyére, az Arany Sörpecsétre (Pivní Pecet), ahol a Kertem nevű prémium ciderük arany, míg az Almás Rétes pastry ale-jük egy ezüst érmet is kiérdemelt.
Azt, hogy mennyire jelentős ez a sörszemle jól példázza, hogy több mint 200 sörfőzde közel 1200 söre versenyzett 39 kategóriában. A nevezett tételeket egy gondosan összeállított szakmai zsűri értékelte, akiket nemzetközi sörkritikusokból, független sörfőzőmesterekből, újságírókból és oktatókból válogattak össze. Száznál is több díjat osztottak ki a fesztivál jellegű rendezvényen, ahol már az érem szerzés is igazi szakmai dicsőségnek számít.
A pastry ale egy az utóbbi években közkedvelt sörstílus, melynek lényege, hogy a sör készítői egy az adott országban ismert étel (általában sütemény) ízvilágát minél tökéletesebben adják vissza az elkészült sörben. A számos nagyszerű édesség közül az almás rétesre azért esett a választásunk, mert ez egy olyan sütemény, amit szinte mindenki szeret, ugyanakkor ez a termék jól illeszkedik a magas minőségű gyümölcsös söreiről ismert főzdénk kínálatába
– tudtuk meg a főzde brand managerétől, Magyar Pétertől, aki arról is beszélt, hogy cégük az ízesített sörökhöz is valódi alapanyagokat (jelen esetben pl. valódi fahéj, almasűrítmény) használ fel.
"Valódi alapanyagokkal nehezebb dolgozni, mint az utánzatokkal, de építünk arra, hogy a fogyasztók értékelik a minőség béli különbséget." - fejtette ki a Péter, aki arról is informált, hogy a legnagyobb kihívás ennél a sörnél a nem megszokott alapanyagok esetén az ízek és illatok (fahéj, vanília, alma) kinyerése, a sörben való megjelenésének tökéletesítése volt, amit nagyban segített a Magyarországon egyedülálló laborjuk.
Ezek miatt természetesen a szokásosnál is hosszabb kísérletezésre volt szükség a termék ízvilágának és gyártástechnológiájának kialakításánál.
– fogalmazott a manager.