tóth gabi
Az elmúlt évek sikerein felbuzdulva idén is megrendezik a Föld óráját március 25-én szombat este.
Szombaton este egy órára megállhat az élet a bolygón, köszönhetően annak a népszerű kezdeményezésnek, ami már jó ideje hódít a világon. Az akció jelképes tiltakozás a túlfogyasztás és az éghajlatváltozás ellen. A környezetvédők a Föld órája alkalmából mindenkit arra buzdítanak, hogy mutassanak példát, és ne csak egyetlen órában, hanem lehetőleg minden nap. A Föld óráját minden év márciusának utolsó szombatján este tartják, amikor egy órára lekapcsolják a világítást a Föld különböző pontjain.
Az esemény mára óriási népszerűségre tett szert. Az akció célja, nemcsak az, hogy kialudjanak a fények, hanem az is, hogy az emberiség ráébredjen arra, hogy a fenntarthatóság mennyire fontos a bolygónk állapotának megóvása céljából.
A felhívás a világ legnagyobb civil természetvédelmi szervezetének a kezdeményezésére indult még 2006-ban. Az ausztrál WWF felhívására akkor Sydney-ben kapcsolták le a fényeket egy órára, azért, hogy ezzel hívják fel a figyelmet a klímaváltozásra. A következő évben 2007-ben egy óra alatt már 10,2 százalékkal csökkent a fogyasztás e városban. A Föld órájához 2012-ben már két milliárd ember, 152 ország és 6525 város csatlakozott világszerte.
Magyarországon még 2008-ban indult útjára a kezdeményezés, az előző években pedig már a megyék is csatlakoztak a mozgalomhoz. 2012. március 31-én, a Lánchídon szervezett hazai központi lekapcsoló eseményre közel 4 ezer környezetért aggódó látogatott el, azért hogy 20 óra 30 perckor együtt kapcsolják le Budapest díszvilágítását. 2015-ben a WWF Magyarország egy héttel a Föld órája előtt meghirdette a programhoz kapcsolódó Nagy Zöldítési Akcióját, amin hazánk települései versengtek a Föld Órája Fővárosa címért. Az elmúlt években nyertes Nyíregyháza, Szigetszentmiklós és Pusztaszabolcs mellett 2015-ben Vác nyerte az említett címet.
A foldoraja.hu oldalon összefoglalták azt a hat lehetőséget is, amelyekhez csatlakozhatunk. A portál javaslatai között olyan különböző fogásokat foglal össze, amivel ínycsiklandozó ételeket dobhatunk össze, olyan alapanyagokból, amelyeknek kisebb az ökológiai lábnyoma és kevésbé terhelik a bolygót. Emellett sétálhatunk, kocoghatunk a szabadban. Elővehetjük kedvenc könyvünket, s olvashatunk fel belőle részleteket, biciklizhetünk, futhatunk, egyszóval mind-mind olyan tevékenységet végezhetünk, melyek nem igényelnek áramot.