tóth gabi
Túl sok időt töltenek a fiatalok az alkalmazás használatával, ezért egy új funkciót vezetnek be. A jövőben napi egy óra képernyőidő-korlát lesz érvényben a TikTok-on a 18 éven aluliaknak.
A TikTok a napokban jelentette be, hogy hamarosan minden 18 éven aluli felhasználó fiókja alapértelmezés szerint napi egyórás képernyőidő-korlátot fog kapni, ami az egyik legszigorúbb lépés a vállalat részéről a tizenévesekkel szemben. A szülői felügyelet funkció is bővül, amin keresztül ugyancsak korlátozható a gyerekek képernyő előtt töltött ideje.
Az új beállítás bevezetésének több előzménye is volt. Egyrészt a közösségi médiaplatformok már évek óta szembesülnek a fiatal felhasználókra gyakorolt negatív hatásokkal, amit szeretnének valamilyen módon csökkenteni. Másrészt a TikTok Kínához fűződő kapcsolatai miatt Amerika részéről is egyre nagyobb a nyomás: fontolgatják az alkalmazás betiltásának újbóli megvitatását, ami a TikTok számára óriási érvágás lenne, mivel csak az USA-ban közel 150 millió felhasználójuk van.
A TikToknak a legfrissebb adatok szerint havi 125 millió aktív felhasználója van az Európai Unióban és további 25 millió a kontinens más részein, míg az Egyesült Államokban ez a szám 138 millió körül alakul. Világszinten több mint egymilliárd havi felhasználóval büszkélkedhet a közösségimédia-óriás.
Az időkorlát bevezetése csak a 13 és 18 év közötti felhasználókat érinti. Itt érdemes megjegyezni, hogy a 13 évesnél fiatalabb gyermekek nem használhatják az alkalmazást, a közvetlen üzenetküldő (direct messages) funkció pedig csak a 16 évnél idősebbek. Az időkorlát minden érintettnél egységesen 60 perc lesz. Amint ez az idő letelik, a TikTok nem engedi a továbbgörgetést egészen addig, amíg a felhasználók nem adnak meg egy jelszót-írja a CNN. A képernyőidő-korlátozás a következő hetekben fog életbe lépni.
Igen, a felhasználók kikapcsolhatják ezt az új alapértelmezett beállítást, de ha egy tinédzser úgy dönt, hogy kikapcsolja az alapméretezett egyórás időkorlátot és naponta több mint 100 percen keresztül használja a TikTok-ot, akkor felkérést kap, hogy állítson be magának egy tetszőleges napi korlátozást-írta Cormac Keenan, a TikTok bizalomért és biztonságért felelős vezetője egy blogbejegyzésben. Csak ezt követően fogja tudni tovább használni az alkalmazást.
A TikTok úgynevezett Family Pairing (családi párosítás) funkcióját is frissítették, ami lehetővé teszi, hogy a szülők összekapcsolják TikTok fiókjukat a tinédzserével. Így ellenőrizni tudják a megtekintett tartalmakat, valamint saját szűrőket állítsanak be. A frissítésnek köszönhetően a szülők képesek lesznek bizonyos szavakat vagy hashtageket tartalmazó videókat is kiszűrni, így azok nem fognak megjeleníteni gyermekük adatfolyamában, illetve lenémíthatják a TikTok által küldött értesítéseket is. Ezen kívül napi képernyőidő-korlátot is állíthatnak be.
A hivatalos ajánlás a következő a képernyő előtt töltött időt tekintve, amibe nem csak a mobilozás, hanem minden képernyő előtti tevékenység -tévézés, játékkonzol használata, számítógépezés- beletartozik:
A TitTok 2020-ban vezette be a Family Pairing funkcióját. Ezen keresztül korlátozhatóvá válik többek között az, hogy
Ez bővült most további lehetőségekkel, ezért aki eddig nem használta ezt a funkciót -és van 18 év alatti gyermeke, aki aktív felhasználója a platformnak-annak ideje bekapcsolnia. A Family Pairing funkció bekapcsolásához a szülő és a gyermek eszközére is szükség van. A Tartalom és Tevékenység (Content & Activity) beállítások között az eszközök QR kódjának beolvasásával kerülnek párosításra a fiókok. A funkció általi korlátozásokba a gyerekeknek is bele kell egyezniük, és ha később meggondolják magukat, bármikor letilthatják a szülői beállításokat. Ilyen esetben a szülők értesítést kapnak a történtekről-hívja fel a figyelmet a Nemzeti Kibervédelmi Intézet (NKI).