tóth gabi
A Magyar Honvédség toborzó kampányáról és a fiataloknak kínált katonai karrierről is beszélgettünk a honvédelmi miniszterrel és a miniszterelnök főtanácsadójával.
Magyarországnak megfelelő elrettentő erőt felmutatni képes, komoly, tiszteletreméltó hadsereg kell, ehhez jól kiképzett, megfelelően felszerelt, magas morálú, fizikailag fitt, nyelveket beszélő fiatalokra van szüksége.
Azt ajánlom a magyar fiataloknak, hogy lépjünk szövetségre és dolgozzunk együtt a jövőben. Csatlakozzanak ahhoz a modern magyar haderőhöz, amit most építünk
– fogalmazott Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter, amikor megnyitotta a honvédség toborzását támogató kampány első rendezvényét február 13-án hétfőn a Bálna Budapestben. Az eseményen a tárcavezető és a miniszterelnök főtanácsadója, Nyitrai Zsolt interjút adott a Ripostnak.
Miért ajánlja a katonaságot egy pályakezdő fiatalnak? Mit tud kínálni számára a hadsereg?
Szalay-Bobrovniczky Kristóf: „Aki belép a magyar hadseregbe, a bátrak közösségéhez tartozhat. Ez a nemzet évszázadokon keresztül bizonyította a bátorság erényét és a mai modern katonák ennek az érzésnek, ennek az erénynek a bajnokai.”
Mik azok a készségek, képességek, amik egy mai fiatalt jó katonává tehetnek?
Sz-B. K.: „Ez a hadsereg egészen más, mint az akár egy-két évtizeddel ezelőtti. Ma már ez egy hightech haderő. Az, amit egy mai fiatal ifjú korában, a digitális kultúra gyermekeként elsajátított készség szinten, annak továbbfejlesztése a katonai képzés. Minden, amit ott, a digitális kultúrában tapasztalt, az a világ, amit megismert, az várja a magyar haderőben. Fogalmazhatnék úgy is, hogy nem téved ismeretlen terepre, sőt egy olyan dologban kell helytállnia, amiben nagy rutinja van.”
Milyen kihívásokat és sikereket találhat magának a mai Magyar Honvédségben egy pályakezdő?
Sz-B. K.: „Számos területen kipróbálhatja magát, ráadásul teheti ezt a legmodernebb, új eszközök segítségével, azokon keresztül. Megismerheti a szárazföldi, a légvédelmi, vagy akár a kiber hadviselést is. Ma már a katona egyéni felszerelése is olyan digitalizációs szinten áll, ami leginkább a számítógépes játékok világára emlékeztet, amihez a fiataloknál jobban senki sem ért.”
Nyitrai Zsolt: „Leginkább a fiatalok gondolhatják úgy, hogy katonának állnak, hiszen ez egy nagyon szép és nemes hagyományokra visszatekintő hivatás Magyarországon.”
Mi az, amit csak a hadseregben kaphat meg egy fiatal?
Sz-B. K.: „Azokat az élményeket és értékeket, amiket csak az idén 175 éves Magyar Honvédség tagjaként érhetnek el. Az összetartozás, az azonos célért való szolgálat öröme, az egyenruhaviselés büszkesége, a haza szolgálatának magasztos érzése, de említhetném a fárasztó kiképzések után a tábortűznél eltöltött idő hangulatát és természetesen azokat az örök, életre szóló barátságokat, amelyek a seregben köttetnek.”
Mi a távlat? Öt-tíz év múlva milyen magyar hadseregben szolgálnak majd?
Ny. Zs.: „Erős, modern hadseregben. Mindenképpen az a cél, hogy a magyar hadsereget, a honvédséget vonzóvá tegyük a fiatalok számára, hiszen a veszélyek korát éljük. Most vagyunk túl éppen egy nagy világjárványon. A szomszédban egy nagyon komoly háború dúl. Magyarországnak egy erős, modern hadseregre van szüksége. Ehhez pedig jól képzett, fiatalokra, energikus katonákra, honvédekre van szükség.”
Magyarország a béke pártján áll, nem akar háborúba keveredni. Miért fontos mégis, hogy hazánknak erős és modern hadserege legyen?
Ny. Zs.: „Mint köztudott, a békéhez erőre van szükség, ezért is fontos, hogy egy modern és ütőképes hadsereget tudjunk építeni, szemben a baloldali kormányokkal, amelyek leépítették a haderőt és nem becsülték meg a katonákat. A polgári kormány ennek éppen az ellenkezőjét teszi, folyamatosan modernizáljuk a magyar haderőt és a legkiválóbb fiatalokat várjuk a soraiba. Aki pedig vállalja ezt a fontos feladatot, azt megbecsüljük.”
Ruszin-Szendi Romulusz vezérkari főnök kihívást intézett Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszterhez: a magyar honvédség 175. évfordulója tiszteletére négyfős csoportok 175 kilométer lefutását vállalják április 7-ig: 175 éve ezen a napon nevezték ki hadügyminiszterré Mészáros Lázárt az első felelős magyar kormányban, 1848-ban. A vezérkari főnök arra hívta a honvédelmi minisztert, csatlakozzon hozzá és Pálinkás Szilveszterhez, a toborzókampány egyik arcához, valamint Rozs Gergelyhez, aki januárban kezdte meg alapkiképzését, és együtt teljesítsék a távot.
Mutassuk meg, hogy nem vagyunk pudingok, nem vagyunk tejszínhabok!
– nyomatékosította a honvédség parancsnoka a kihívást, amit a honvédelmi miniszter el is fogadott.