tóth gabi
Segítséget kaptak a gamer gyerekek szülei a médiahatóságtól. Az NMHH új kézikönyve a képernyőidőről, a streamerekről és a játék közben felmerülő rejtett költségekről is tájékoztatást ad.
A biztonságosabb internethasználat felé az első lépést a szülő teheti meg azzal, ha beszélget gyermekével a témáról. Megtalálni a közös hangot viszont nem könnyű. Segítségképp a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) a GameStar magazin szerkesztősége készített egy új kézikönyvet, ami kifejezetten a videojátékokkal játszó gyerekek szüleinek szól.
A hatóság közleménye szerint a kiadvány a videojátékokkal játszó, "gamer" gyermekek szüleinek szól, és egyebek mellett a korhatárajánlásokról, a képernyőidőről, a streamerekről, valamint a játék közben felmerülő rejtett költségekről ad tájékoztatást. A hat rövid fejezetben ezúttal nem egy játékhoz, hanem magukhoz a játszó gyerekekhez adnak segítséget a szülőknek és jó néhány tévhitre is felhívják a figyelmet.
A videojátékokkal kapcsolatban számos tévhit és előítélet él, pedig a kutatások azt igazolják, hogy a leggyakoribb szülői, társadalmi félelmek eltúlzottak. A játékos gyerekek ugyanolyanok, mint a többiek, és attól, hogy videojátékokkal töltik a szabadidejük egy részét, még nem lesznek erőszakosak, magányosak vagy elhízottak, és nem törvényszerű az sem, hogy elhanyagolnák más tevékenységeiket. Szülői figyelmet azonban igényelnek: ahogy az sem mindegy, mennyit tévézhet a gyerek vagy milyen műsorokat nézhet, úgy a játékidőt is szabályozni kell. A kiadványból kiderül, mennyit hagyjuk játszani őket.
Már óvodáskorban megismerkednek a videojátékokkal a gyerekek – derül ki a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) és a Magyar Elektronikus Műsorszolgáltatók Egyesülete (MEME) 2022 októberében végzett kutatásából. A kutatás szerint azok az óvodások, akik hozzáférnek az asztali számítógéphez, általában játszanak is rajta. Kisiskolásként, 7–9 évesen veszik kezükbe az első játékkonzolokat. Ebben a korban már megjelennek az online játékok is, de még viszonylag erős szülői felügyelet mellett.
A szülőknek két szempontból fontos szabályozni a játékot: hogy mivel játszik a gyerek és hogy mennyi időt tölt vele. Az elsőhöz elég követni a korhatár- ajánlást, a játékidő meghatározása már bonyolultabb, az életkortól és az egyéni adottságoktól is függ. Fontos, hogy a játékidőt egyben kell kezelni minden egyéb képernyő előtt töltött idővel, beleértve a mobilozást, monitort és televíziót is. A legtöbb gyerek ugyanis a javasoltnál sajnos sokkal több időt tölt képernyő előtt. A hivatalos ajánlás a következő:
Aki arra is kíváncsi, hogy miért vonzó a gyerekeknek a videojáték, mivel játszhat a gyerek, mennyibe kerülnek valójában ezek a játékok és mik az online játékok veszélyei, az kattintson ide.