tóth gabi
Megkezdődött a híres mohácsi busójárás, ahol ijesztő és vicces maszkokban parádéznak a busók. A Ripostnak most egy mester mutatta meg, hogyan is készül a busóálarc.
A csütörtöki Kisfarsang napjával elkezdődött a méltán híres mohácsi Busójárás. A keddig tartó programkavalkád egyik legnépszerűbb pontja a vasárnapi felvonulás lesz majd, ahol szebbnél szebb, vagy inkább ijesztőbbnél ijesztőbb busók űzik el a telet. Azt azonban kevesen tudják, mennyi munka van egy busómaszk elkészítésével. Mi egy igazi mohácsi fafaragóval jártunk ennek utána.
Baráth Gábor fiatal kora ellenére már 25 éve farag busómaszkokat. Azt mondta, nem saját ötlet alapján kezdte el a mesterséget.
"Mohácson minden gyereknek az az álma, hogy egyszer nagy busóvá váljon" - kezdte a Ripostnak Baráth Gábor fafaragó, aki az első saját maszkját kamaszként készítette el.
A családban egyetlen maszk volt. Emlékszem rá, a bátyámmal vitatkoztam, hogy melyikünk vegye fel a felvonulásra. Végül elkezdtem egy sajátot megfaragni, ám amikor meglátta a szomszédunk, miben mesterkedem, odaadta az ő félkész maszkját, hogy fejezzem be. Ennek már huszonöt éve
- mesélte Gábor. A mesterséget magától, autodidakta módon tanulta ki, és azokkal a szerszámokkal dolgozott, amelyeket felmenői hagytak a családban.
A fafaragótól megtudtuk: Mohácson aki csak teheti, saját magának faragja ki a busómaszkot, de 15-20-an kiemelten foglalkoznak a maszkkészítéssel, Gábor is közéjük tartozik.
Nekem egy átlagos maszkot 8-10 óráig tart elkészítenem. De van olyan, amin évekig dolgozom, formázom, csiszolgatom őket, s majd csak a következő évben veszem elő újra
- fogalmazott a mester. Gábor nem számolta, az elmúlt negyed században hány darab maszkot faragott, átlagosan 30-50-et készít el egy évben. Az alkotások "lelkülete" nincs előre meghatározva, a faragás közben alakul ki, hogy a maszk mosolygós vagy ijesztő lesz.
Az egész kicsitől a nagyon nagyig faragtam már. A legnagyobb egy mélyített faragású, sisakszerű maszk volt, de készítettem már tehénfej-formájút is. Sőt, egyszer konkrét elképzeléssel kerestek meg: valaki TSZ-elnök alakú busómaszkot szeretett volna. Visszakérdeztem, hogy mitől lesz egy maszk ilyen? Erre azt mondta a megrendelő, hogy nagy orrú legyen. Ezt meg is csináltam, ám az illető még otthon rádolgozott, és az egyik fogát befestette arany színű festékkel
- mesélte Gábor. A fafaragó vállalkozóként dolgozik, így maga osztja be az idejét, de a busójárás előtti napokban nagy a hajtás, ilyenkor alig 3-4 órát alszik.
A busómaszk háromféle fából készülhet: fűz-, nyár- vagy hársfából, mert ezek puha fák, könnyen faraghatóak. Ezért azok a fiatalok is bátran próbálkozhatnak, akik a busómaszk-faragók "utánpótlását" jelentik.
"Idén indítottunk először fafaragó szakkört, amire nagy örömünkre 11 tanuló jelentkezett. Az volt a feladatuk, hogy két maszkot készítsenek: egyet saját maguknak, egyet pedig a busójárás egyik kiegészítő programjának, egy kiállítás számára. Úgy látjuk, hogy fiatalok között népszerű ez a tevékenység. Alapvetően 13 év feletti gyerekeket várunk, mert akkorra lesz erejük a faragáshoz, de volt már olyan 11 éves is, aki redkívül ügyes volt - mondta Gábor. A férfi a Vidák busócsoport tagja, amely a legnagyobb Mohácson. A busójáráson ők szervezik az ágyúlövést, szamaras kocsival járják a várost, és a máglyagyújtás is hozzájuk köthető. Baráth Gábor azért, hogy fennmaradhasson a busómaszkok hagyománya, jóbarátjával, Fortenbacher Attilával a Famatyi Bábszínház előadásában bemutatják a busójárás kialakulását.
Nézd meg képgalériánkban, hogyan készülnek a busómaszkok!