tóth gabi
Közeledik a farsang farka és ezzel együtt az idei busójárás, ahol hetven busócsoport, több mint kétezer maskarás búcsúztatja majd a telet. Gazdag lesz idén a program a mohácsi busójáráson.
A farsang csúcspontja a karnevál, hagyományos magyar nevén a farsang farka. Számos városban ekkor rendezik meg a híres felvonulásokat, például a riói vagy a velencei karnevált, itthon pedig a mohácsi busójárást. Idén február 16–21. között lesznek ehhez kapcsolódó programok Mohácson. Íme a részletek!
A helyiek által sokacnak, a köznyelvben sokácnak nevezett népcsoport által meghonosított farsangi eseményt először egy 1783-as feljegyzés említi. A török hódoltság idején Mohács környékén megtelepedő etnikum körében élő legenda szerint furfangos őseik a török megszállás elől a Duna túlsó partján lévő Mohács-szigetre menekültek. A sokácok álruhákat öltve aztán visszatértek a folyón átkelve és így ütöttek rajta a babonás törökökön, akik az ijesztő maskarásoktól megrémülve fejvesztve menekültek a városból. A busójárás elemei azóta is változatlanok: busóbundába öltözött emberek faragott álarcokban, jellegzetes kereplőkkel és kolompokkal felszerelkezve búcsúztatják a telet.
Az évről évre egyre több programmal bővülő rendezvény keretében a látogatókat elsősorban folklórműsorokkal szórakoztatják, így néptánccsoportok fellépésével, busócsoportok bemutatóival, táncházakkal, gyerekprogramokkal várják a hozzájuk érkezőket - az év hagyományosan legnagyobb helyi ünnepére készülő – mohácsiak.
Február 19-én, vasárnap délelőtt az újmohácsi révnél látványfőzéssel, zenével várják a vendégeket. A délszláv zenével kísért mindennapos táncházak egy részét pedig esőbiztossá tették: a mohácsi piac fedett részén is mozgásra hívják az érdeklődőket. A gyerekeknek koncerteket tartanak szombaton és vasárnap délelőtt a Kossuth Teátrum színháztermében, míg a Duna partján közelmúltban létesült Selyemgyár Kulturális Negyed rendezvénytermében is lesznek programok. Az Anka bál keretében sokaclány-szépségversenyt is tartanak és további újdonság, hogy a PajtaKult hálózat keretében megnyílik a KultúrKikötő Mohácson, ahol néprajzi előadásokon, kézműves foglalkozásokon vehetnek részt a látogatók.
A busójárás leglátványosabb programjait a tradíciónak megfelelően az idén is farsangvasárnapon tartják meg. A busók február 19-én kelnek át csónakkal a Dunán, felvonulnak a belvárosban, vízre teszik a farsangi koporsót, új busókat avatnak és hatalmas máglyát gyújtanak a város főterén. Már a délelőtti óráktól népművészeti- és kézműves vásárral, busómaszk- és folklórkiállítással, kézműves foglalkozásokkal, ételkóstolóval, tamburazenekarok koncertjeivel, néptánccsoportok előadásaival várják a látogatókat, miközben a több mint kétezer maskarás lépten-nyomon felbukkan a látogatók között, szerte a belvárosban.
A szervezők idén is azt kérik a csecsemőkkel vagy három év alatti gyerekekkel érkezőktől, hogy vegyék figyelembe: a rendezvényen sok szempontból fokozott óvatosságra van szükség. Komoly tömeg lesz, folyamatosan zúg a busók és látogatók kezében a kereplő, a kolomp; lovaskocsik, traktorok és más járgányok is közlekednek az emberek között; a máglyaégetésnél pedig nagy lesz a füst. Arra is felhívják a figyelmet, hogy babakocsit a tömegbe bevinni kifejezetten veszélyes, ugyanis a busóálarcon a szemnek fúrt kis lyuk miatt a busónak nincs térlátása, ezért a mellette, alatta, felette lévő tárgyakat, felvonulókat nem látja.
A népszokás idei részletes programjairól, a helyszínek megközelítéséről, parkolási információkról a mohacsibusojaras.hu weboldalon és a Mohácsi Busójárás Hivatalos Oldala nevű Facebook-oldalon található bővebb tájékoztatás.