Marics Peti
A legtöbb nyilvános mosdóban találkozhatunk kézszárítókkal. De vajon ennek használata mennyire higiénikus?
Sokan károsnak tartják a TikTokot, melynek az utóbbi években robbanásszerűen megnőtt a nézettsége. A videós közösségi platform tényleg számtalan veszélyes kihívásnak teret ad, de a vicces, táncos és szórakoztató tartalmak mellett rengeteg oktató és a mindennapjainkban is hasznos kisfilmet megtalálhatunk rajta. Ezek közé tartoznak azok a videók is, amelyeket Gyuris Rita, egy magyar növényorvos készít.
Ritát Plantprotecting néven találhatjuk meg a közösségi médiaplatformon, ahol edukációs videókkal szórakoztatja követőit. Legkedveltebb videói közé tartoznak a táptalajjal végzett kísérletei, ahol hétköznapi tárgyakról vett mintákat vizsgál meg gombák és baktériumok után kutatva.
Egyik legújabb videójában Rita azt vizsgálta, vajon mennyire higiénikus a mosdókban kihelyezett kézszárítókat használni, vagy előnyösebb a levegőn szárítani kezeinket.
Először is a kézszárítóból kifújt levegőből, majd a szabad levegőből is mintát vett, amit táptalajos üvegcsébe zárt. A harmadik napon a kézszárítóból fújt levegő mintáján megjelentek kisebb gomba és baktérium kolóniák, míg a szabad levegőből vett mintán egy gombatelep kezdett felszaporodni. A hatodik napon a kézszárítóból vett mintát teljesen benőtte a gombatelep, sőt nagyobb baktériumok is megjelentek a táptalaj felületén. A kilencedik napon a levegőből vett mintán még mindig csak gomba található, míg a kézszárítóból vett mintán két fekete gomba is megjelent, valamint egy piros gombatelep kezdte el megszínezni a mintát és a baktériumok is egyre nagyobb területen terjeszkedtek.
A videó szemlélteti, azt amit szabad szemmel nem láthatunk. Azonban nem kell félni, mert a kezeinken ilyen mennyiségben nem tud felszaporodni, mint a speciális táptalajon
– mondta el a biológus.