kulcsár edina
Két hete még az ünnepi pillanatok főszereplői voltak, vízkeresztkor tele van velük a város. Csak úgy kivágják a járdára, néha az útra a karácsony ékességét.
Eljött vízkereszt napja, amikor szokás szerint leszedjük a karácsonyi díszeket. A földlabdás fákat ki lehet ültetni a kertbe, hiszen nincs túl hideg, de mit tegyen a városlakó az ünnepi díszeitől megfosztott, tűleveleit hullajtó egykori karácsonyfával?
Íme egy kis galéria, hogy vízkeresztkor hogyan lepték el az ünnep egykori ékességei Budapest utcáit:
Egy kis videóban foglaltuk össze, milyen látvány tárul elénk Budapesten vízkeresztkor:
A lakosság több lehetőség közül is választhat: a kukák mellé, vagy a kijelölt gyűjtőhelyek egyikére teheti ki a fákat. Az első esetben azonban figyelni kell arra, hogy ne akadályozzák sem a gyalogosokat, sem az úttesten a parkolást, illetve a gépkocsik forgalmát - hívja fel a figyelmet a főváros tisztaságáért felelős FKF.
A karácsonyfa-állítás eredete a 16. századra nyúlik vissza. Feljegyzések szerint a fenyőfa feldíszítésének története Luther Mártonhoz kapcsolódik, aki hazafelé egy fenyőn ragyogó csillagfényt vett észre. A szép látványt családtagjainak úgy prezentálta, hogy egy fára gyertyákat rakott.
A karácsonyfa lebontásának szokása a viktoriánus korhoz fűződik. Korábban Gyertyaszentelő Boldogasszony napjáig, február másodikáig tartották meg a díszeket. A 19. század közepétől már az terjedt el, hogy ha vízkereszt éjjelén még fent vannak a díszek, akkor egész évben úgy kell maradniuk. Ha pedig korábban bontjuk le a fát, az balszerencsét hoz.
A fenyőfát el lehet vinni Budapesten a több, mint 250 kijelölt gyűjtőhely egyikére. Ilyenkor úgynevezett "fenyőfajáratok" szállítják el a karácsonyfákat. Az FKF honlapján itt megtalálja térképpel, hogy melyik kerületben hol, mikor indulnak ezek a járatok!
Ez előtt, illetve után a hulladékszállító célgépek gyűjtik össze az örökzöldeket.