tóth gabi
Néhány egyszerű trükkel csőbe húzhatjuk a csalókat.
Kamu ügyintéző telefonhívása, vagy ismeretlen számról érkező SMS, amelyben felszólítanak, adatfrissítésre? Ha ezek közül bármelyiket tapasztaltad már, akkor bizony téged adathalászok környékeztek meg. A pofátlan csalók az OTP, a Netflix, de még a Magyar Posta nevét is használták már maguknak fedősztoriként. Lapunknak a Nemzetbiztonsági Szakszolgálat Nemzeti Kibervédelmi Intézete adott hasznos tanácsokat, hogyan cselezhetjük ki az adathalászokat, és az OTP Bank is összefoglalta javaslatait.
Legutóbb szerdán számolt be róla egy XVI. kerületi lakos, András arról, hogy felhívták egy idegen telefonszámról és értesítették, hogy az OTP-s számlaszámán furcsa mozgást tapasztaltak. Igen ám, de András nem náluk bankol így egyből lebuktak a csalók, akik továbbra is győzködték, hogy pedig igenis probléma van a kártyájával. A férfi azonban még inkább kíváncsi lett, ezért egy másik telefonról visszahívta a számot, majd megkérdezte, hogy ki van a vonalban. A szélhámos itt már nem OTP-ügyintézőként, hanem Attilaként mutatkozott be, így duplán lebukott.
A bank hivatalos weboldalán bővebben is kifejti, hogy hogyan lehet felismerni a szélhámosokat, és egy oktatóvideót is készítettek az emberek számára.
Az Andrást zaklató hívószám a 0630-4886286-os szám volt. Egy egyszerű Google kereséssel már meg lehetett találnunk, hogy egy csalót takar a telefonszám, ugyanis már 2021-ben is más cégek nevében próbált meg csibészkedni, derült ki egy nyilvános fórumról:
Egyre gyakoribb, hogy nem csak telefonon, hanem SMS-ben érkezik olyan levél az emberekhez, amelyben például a Netflix nevében szólítanak fel adat frissítésre, vagy előfizetéssel kapcsolatos problémákra. Lapunk felkereste a Nemzeti Kibervédelmi Intézetet, hogy hogyan védekezzenek az átlag emberek az adathalászokkal szemben, és rengeteg hasznos gyakorlati tanáccsal látták el olvasóinkat: