kulcsár edina
Az utóbbi időben egyre többen vannak az adathalászok, a legújabb csalás célpontjai között pedig nem válogatnak: az OTP nevében hívják fel a gyanútlan embereket. Mutatjuk, mire érdemes figyelni!
A napokban röppent fel a hír, hogy a Revolut nevében írnak az adathalászok SMS-eket, és egyre többet. Ez azt jelenti, hogy a csalók a Revolut nevében próbálják meg rávenni áldozatukat, hogy megnyissanak egy linket, amelyen keresztül az illető eljut a csaló oldalra, ott pedig megadja az adatait. Ám nem ez az egyetlen csalási kísérlet az utóbbi időben: sokan arra panaszkodnak, hogy az OTP nevében hívásokat kapnak az adathalászoktól.
„Az OTP nevében CSALÓK garázdálkodnak! Mindenki legyen körültekintő az adatai megadásával kapcsolatban!” - figyelmeztetett egy nő közösségi oldalán.
„Az OTP nevében csalók hívogatnak. Vigyázzon mindenki!” - osztotta meg egy férfi.
„Vigyázzatok ezzel a telefonszámmal, OTP nevében hívnak..... és ha leleplezed a csalást, a hangnem hagy némi kívánnivalót” - mesélte egy anyuka.
„A mai napon engem is hívtak az OTP nevében (valamilyen Ákosként mutatkozott be), szerencsére az első másodpercben kapcsoltam, úgyhogy összesen 44 mp-es volt a beszélgetésem az „OTP-s ügyintézővel”. Ami rögtön elárulja őket, hogy nem kér tőled semmilyen azonosítást. Arról tájékoztatott, hogy 2 db utalás történt XY nevű személynek X ezer Ft-os összeggel, tudok-e róla. Mikor mondtam, hogy az utalás biztos nem történt meg a számlámról, ugyanis nincs is rajta pénz, a telefon túlvégéről flegma stílusban a válasz: „maga akkor elég szegény lehet” és cinikus, erőltetett röhögés. Közben megkérdeztem újra a nevét, és elkezdett káromkodni majd rám nyomta a telefont” - elevenítette fel egy nő.
A legtöbb kommentelő szerint az állítólagos ügyintéző egy utalás törlése miatt kéri az adatokat. Úgy tudjuk, az utóbbi időre ez a csalási módszer jellemző.
Az adathalász kísérletek, csalások célja, hogy az elkövetők az OTP Bankra vagy más vállalatra hivatkozva olyan adatokat csaljanak ki gyanútlan személyektől, amelyeket felhasználva hozzáférhetnek a csalás elszenvedőjének pénzéhez. Így a leggyakrabban kért adatok:
A csalók az adatokkal könnyen jelentős anyagi károkat is okozhatnak áldozatuknak.
A csalás elkövetői egyre változatosabb és egyre nehezebben felismerhető módszereket találnak ki, ezért nagyon fontos a legapróbb gyanús jelek felismerése és a körültekintő viselkedés. A telefonon történő csalások esetén az elkövetők egy bank vagy szervezet dolgozójának adják ki magukat, és egy hamis történetet kitalálva (például azt, hogy gyanús tranzakciót észleltek az áldozat bankszámláján) próbálnak adatokat kicsalni. Ismerd fel a gyanús jeleket!