tóth gabi
A műanyaggal szemben egyre többen esküsznek a vágott fenyőre, mely otthonuk valódi dísze lehet karácsonykor. Lapunk utánajárt, milyen szempontok alapján vásárolnak fát az emberek.
Magyarországon több helyen is december első napjaiban elkezdték kihelyezni az eladásra kínált fenyőfákat. Az emberek többsége a korábbi években még műfenyőt díszített otthonában, de idén egyre többen visznek haza vágott fát. Ennek okairól kérdeztük az embereket.
„Mi picit szerettünk volna, ami jó hosszúkás. Természetesen csak és kizárólag nordmannfenyőt, mert az nem hullik le, jó az illata és olyan jó sötétzöld színe van” – árulta el lapunknak Vasasné Kovács Szilvai, aki fiával, Vasas Dominikkal válogatott a karácsonyfavásárban.
A tűlevelű örökzöld Alexander von Nordmann, finn természettudós után kapta a nevét, ezért ezt a fenyőt így írjuk helyesen: nordmannfenyő!
Bartha Ákos és családja a korábbi években műfenyőt díszített, de idén változtatnak.
Az élő fának van egy hangulata, van egy illata, maga a műfa csak annyiból jobb, hogy egyszerűbb.
A Lurdy Ház fenyőfavásárának üzletvezetőjével, Nagy Balázzsal arról is beszélgettünk, hogy milyen várakozásokkal kezdték el a 2022-es szezont.
„Mindig az elmúlt évek tapasztalatai alapján választom ki a famennyiséget. Biztonsági okokból alulról becsülöm. A mennyiség 5-10 százalékkal csökkent idénre, amit a magasabb minőséggel igyekszünk kompenzálni. A költségekhez képest egyébként alig emeltünk a korábbi árainkon” – mondta az üzletvezető.
„Az eladási számaink alapján az emberek 90 százaléka a nordmannfenyőt keresi. Az idei szezonra is így készültünk. Nyilván sok minden függ attól, hogy ki a vásárló és hova veszi a fát” – tette hozzá Nagy Balázs, aki szerint a vágott fa megvásárlása a karácsonyi hagyományok része.
Egy itthon 100-200 kilométer távolságból hozott fa ökológiai lábnyoma jóval kisebb, mint egy távol-keleti műanyagé, amit 1-2 év után kidobhat az ember
– jegyezte meg a fenyőfavásár üzletvezetője, majd hozzátette:
„A 2020-as év egy komoly fordulópont volt. A pandémia idején az emberek igyekeztek, hogy ne hagyjanak semmit az utolsó pillanatra. Akkor változott meg az a sokéves tendencia, melyben az utolsó két-három napra hagyták a favásárlást. Akkor két-három héttel karácsony előtt is jöttek fenyőfát venni, s úgy tűnik, hogy ez a szokás marad is.”
Szabó Réka és családja már most megvette a család karácsonyfáját.
„A férjemmel úgy döntöttünk, hogy az idén a kisfiam fog választani, és ő ki is választott egy jó nagyot, természetesen. A párom francia, náluk az a szokás, hogy már december elején feldíszítik a fát, mi is ezt a szokást követjük” – osztotta meg velünk az édesanya, aki azt üzeni a fenyőfát vásárlóknak:
Kérjék meg a gyerekeket, hogy ők válasszák ki a fát, úgy könnyebb dolguk lesz.
Simon György szerint a tavalyihoz képest alig emelkedtek az árak idén.
Én mindenképpen az élő fenyőt szeretem, a műanyag fenyőt környezetszennyezésnek tartom. Ezeket a fákat azért termesztik, hogy az emberek megvegyék az otthonukba, feldíszítsék, ugyanolyan, mint egy más vásárlásra termesztett termék. Én nem vennék műfenyőt.
– árulta el.
„Az egyik legkeresettebb fajta továbbra is a nordmann-, de az illatosabb luc- és az ezüstfenyő ugyanúgy népszerű” – mondta Szarvas Bence, a kőbányai Oázis Kertészet áruházvezető-helyettese.
Legyen szó világos vagy sötétzöld, illatos vagy szúrós, vágott vagy cserepes fenyőfáról, a 2022-es szezonban is mindenki megtalálja a kedvére valót.