tóth gabi
Boldog karácsonyuk lesz a Szent Mihály Gyermekotthonban élő kicsiknek a kárpátaljai Ráton.
A Szent Mihály Gyermekotthonban az ukrán háború okozta szörnyűségekkel és a múltbeli életükben történt megrázkódtatásokkal próbálnak megküzdeni a gyermekek. Az összefogásnak hála, idén karácsonykor kiszakadhatnak ebből a hangulatból és átadhatják magukat az igazi karácsonyi érzésnek. A Fiatal Családosok Klubja (Ficsak) csaknem 30 civil szervezettel és céggel fogott össze, hogy mosolyt csaljon az egyáltalán nem könnyű körülmények között élő gyerekek arcára, így 200 adományozótól csaknem 3.100.000 forint támogatást visz az angyalka a kárpátaljai otthon csemetéinek.
Bíró Mária, az otthon vezetője a Metropolnak elmesélte, hogy a kis lakók már nagyon várják a névre szóló ajándékokat, folyamatosan tájékoztatják őket, hogyan áll a gyűjtés.
A nagyobbak fel is teszik a kérdést: ez mind értünk van? Tényleg ilyen összefogás történik miattunk Magyarországon? Nagyon várják már a közös programokat, játszóházat, vacsorát, amit szintén az összefogásnak köszönhetően kapnak majd. Hatalmas erőt ad az a szeretet és gondoskodás, amit kapunk. Csak úgy tudunk ott, abban a nehéz helyzetben megmaradni, hogy tudjuk: van egy anyaország mögöttünk
– mondta el a Szent Mihály Gyermekotthon vezetője.
A Ficsak számára idén nem volt kérdés, hogy a kárpátaljai gyerekeket segítik meg akciójukkal. A nehéz gazdasági helyzet miatt nem voltak abban biztosak, hogy megfelelő mennyiségű pénzt sikerül összegyűjteni, de mint Király Nóra fogalmazott: a gondviselésnek hála, az adományozók nemcsak hogy összeadták a kívánt összeget, de annál több is összegyűlt.
A gyerekek kívánságlistát írtak, levelet a Jézuskának arról, hogy mire vágynak. Ezeket én személyesen vásároltam meg, nem volt egyszerű. Remélem, hogy tetszeni fog nekik és jól választottam. Az adomány egy részét erre fordítottuk, más részéből – miután szeretnénk ezeknek a gyerekeknek ezzel is örömet szerezni – játszóházat és ünnepi vacsorát szerveztünk nekik, illetve tavasszal várja még őket egy nagy kirándulás. Mindemellett pedig az otthon épületének szigetelését is megoldják, hiszen most nagyon fontos, hogy a fűtés és az áram hiánya miatt jól szigetelt házakban éljenek a gyerekek
– ismertette a Ficsak alapítója, aki azt is elárulta, hogy november végén az otthonban élő gyerekek Budapesten jártak.
Pár óra alatt a szívünkbe zártuk mindannyiukat, nehéz volt őket hazaengedni. Akkor Novák Katalin látta vendégül a kicsiket a Sándor-palotában, a köztársasági elnök őrségváltással kedveskedett nekik. Öröm volt látni, ahogy az elnök asszony és a gyerekek együtt menetelve vonultak be a palotába. Ez egyébként annyira megmaradt a kicsikben, hogy azóta is gyakran játsszák el Ráton.
Nyitrai Zsolt, a miniszterelnök főtanácsadója külön köszönetét fejezte ki a Ficsak, illetve a többi adománygyűjtő szervezetnek.
Ma a kormány és a civil szervezetek között komoly partnerség alakult ki, amely abban is megnyilvánul, hogy 2010 óta közel háromszorosára nőtt a szervezetek támogatottsága. A szomszédban háború dúl, és Kárpátalján közel 150 ezer magyar honfitársunk él, különösen nehéz körülmények között. Szünetel az energiaszolgáltatásuk, nincsen áram és fűtés, karácsony közeledtével mindez még nehezebb az ott élőknek. A mostani összefogás ezt próbálja meg elviselhetőbbé tenni a gyerekek számára. A háború mindenkinek rossz. Emberek halnak meg, települések omlanak össze, és a szankciók mindenkit tönkretesznek
– mondta el a Metropolnak Nyitrai Zsolt, aki úgy véli, a kialakult háborús helyzetben az egyetlen megoldás az azonnali fegyverszünet, a béketárgyalások és az azt követő béke.
Orbán Viktor az egyetlen, aki a béke pártján áll, mindenki más a szankciókról beszél és ezzel kapcsolatos döntéseket hoz, de a megoldás nem ez. Magyarország a béke pártján áll, egyre több országot és vezetőt kell rávezetnünk, hogy csakis ez a megoldás. Ugyanakkor segítünk a rászorulóknak ebben a nehéz helyzetben. Eddig Magyarország a háborúban álló Ukrajna támogatására több mint 31 milliárd forintot fordított. Több mint 1 millió menekült jött át az ukrán határon, számukra humanitárius központot hoztunk létre. Ingyenesen utazhatnak a MÁV járatain, ezt eddig egyébként közel 900 ezren vették igénybe. Azokat a nagy karitatív szervezeteket, amelyek élére álltak ennek a humanitárius szolgálatnak, szintén jelentős forrással segítette a magyar állam
– emlékeztetett a miniszterelnök főtanácsadója.