tóth gabi
Magyarok százezreit is érintheti a legújabb hekkertámadás, amit ezúttal a népszerű csevegőprogram, a WhatsApp ellen követhettek el.
Közel 500 millió WhatsApp-felhasználó – köztük sok magyar – telefonszámát árulja valaki az interneten. Mutatjuk, hol lehet megnézi, hogy érintettek vagyunk-e ebben a nagy léptékű adatszivárogtatásban.
Nem ez az első ilyen nagy méretű adatszivárgás a közösségi médiaoldalak történetében. Tavaly tavasszal a Facebook, pár nappal később pedig a LinkedIn több százmillió felhasználójának adatait lopták el, majd árulták netes fórumokon a hekkerek. Ezúttal 84 ország WhatsApp felhasználójának 487 millió telefonszámát árulják a neten- írja a Cybernews.
Tízmilliós nagyságrendben loptak el telefonszámokat Egyiptomból (45 millió), Olaszországból (35 millió), az Egyesült Államokból (32 millió) Szaúd-Arábiából (29 millió), Franciaországból (20 millió) és Törökországból (20 millió). Az eladásra kínált adathalmaz állítólag közel 10 millió orosz és több mint 11 millió brit állampolgár telefonszámát is tartalmazza. Ezen kívül pedig 377.045 magyar felhasználóét.
A számokat eladásra kínáló hekker azt mondta a Cybernewsnak, hogy az Egyesült Államokban 7000 dollárért, az Egyesült Királyságban 2500 dollárért, Németországban pedig 2000 dollárért árulja az adatokat. Vagyis nagyjából 4,5 millió forintot szeretne kapni a telefonszámokért.
Ha sikerül eladnia a számokat, akkor azokat jobb esetben csak marketing célokra, rosszabb esetben pedig adathalászatra, mások személyi adataival való visszaélésre és csalásra fogják valószínűleg felhasználni. Ezért akinek a telefonszáma kiszivárgott, legyen nagyon óvatos az ismeretlen számokról érkező hívásokkal, kéretlen hívásokkal és üzenetekkel!
A WhatsApp anyavállalatát, a Meta-t -amihez többek között a Facebook és az Instagram is tartozik- nem először éri kritika adatszivárgás miatt. Legutóbb például 533 millió felhasználó adatai kerültek ki egy fórumra, ahol gyakorlatilag ingyen kínálták azokat. Az adatok között nevek, azonosítók, e-mail címek és telefonszámok szerepeltek. Napokkal később egy LinkedIn-ről megszerzett 500 millió tételből álló adathalmaz is nyilvánosságra került.
Például a HaveIBeenPwned incidenskövetési webhelyen bárki ellenőrizheti, hogy érintettek-e az adatai valamelyik adatszivárgásban. Az adatbázist folyamatosan frissítik, ezért érdemes rendszeresen visszatérni és lefuttatni egy keresést.