tóth gabi
Dr. Békefi Alfréddal, a menekültek ügyeletes orvosával beszélgetett a Ripost.
„A leghosszabb ellátási idő nagyjából két és fél óra volt. Miután egy fiatal ukrán férfi átszökött a zöldhatáron valami tüskés, szederjes, csipkés mezőn keresztül, úgy jött be ide, hogy gyakorlatilag az alsó végtagjai, a tenyere, a kézfeje tele voltak tüskékkel és azokat mind ki kellett szedni” – mondta el a BOK Csarnokban szerzett tapasztalatait Dr. Békefi Alfréd, a váci Jávorszky Ödön Kórház orvosa a Ripostnak.
„Változatos a beteganyagunk, azt tudom mondani, hogy gyermekkortól egészen időskorig találkozunk menekültekkel” – fogalmazott a BOK Csarnok ügyeletes orvosa.
Általánosan elmondható egy ilyen szezonális időszakban, főleg a gyermekeknél fordul elő a megfázás, az influenzaszerű panaszok, az orrfolyás. Az idősebbeknél azt mondanám, hogy a gyógyszerhiány okozta panaszaik a jellemzőek, mint a kiugró vérnyomás, a kontrollálatlan cukorszintek, a fejfájás, a gyomorfájás, a hasmenés és az ízületi panaszok.
A csarnokba érkező menekültek az orvosi ellátás mellett gyógyszereket is kaphatnak, melyek „önkéntes adomány alapon vannak itt”.
Dr. Békefi Alfréd számára az egyik legmeglepőbb eset az volt, amikor „olyan kórképekkel jöttek be, amik azt gondolom, hogy inkább a szülői felelőtlenség következményei. Egy hat hónapos gyermek 39,5 fokos lázzal bekerült ide, úgy, hogy nem volt vizelete és gyakorlatilag semmit nem tudunk itt tenni érte, mert az anyuka ugyanúgy ment vele tovább a következő állomásra.”